Yalçın Doğan: Depremin maliyeti: 80 milyar dolar nasıl bulunacak?..

0
602

On bir ildeki milli gelir kaybı, ihracat kaybı, yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılması dahil; depremin toplam maliyeti 80 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Bütün statlarda saygı duruşu, Almanya’dan Fransa’ya, İngiltere’den İtalya’ya kadar, hafta sonunda bütün futbol maçlarında seyirciler saygı duruşunda bulunuyor. Bizde TV’lerin üst köşelerinde yer alan “ulusal yas” simgesi “siyah fiyonk” onların statlarında koca panolarda yer alıyor.

Ayrıca, futbolcular kollarına “siyah bant” takıyor.

Sanatçı Karsu Hollanda’da konser veriyor, Neşet Ertaş’tan çaldığı “Neredesin Sen” türküsü büyük beğeni topluyor, o konserden “89 milyon Euro bağış” elde ediliyor.

88 ülke arama / kurtarma ekipleri, doktor, sahra hastanelerine ek olarak gıda, çadır, giyim eşyası ve benzeri her türlü yardımı iletiyor.

Almanya’da Frankfurter Allgemeine gazetesinde yayınlanan bir haberde, “AFAD’ın yurt dışından gönderilen çadırlara kendi logosunu bastığı” öne sürülüyor.

Dünya Bankası 1 milyar 700 milyon dolar gönderiyor.

Kızılay AKP tarafından dışlanıyor. Nasıl oluyorsa, bazı TV’lerde günlerdir “Sensiz Olmaz” başlığı ile övgü dolu Kızılay reklamı dönüyor!..

Bağış kampanyasında toplanan 115 milyar lira, bugünkü kur üzerinden yaklaşık 6 milyar 100 milyon dolar ediyor.

Birbirinden kopuk ve fakat ortak paydası deprem olan bu haberlerin merkezinde ne yatıyor?..

Kopuk ve ideolojik

Örneğin günlerdir TV’lerde yayınlanan Kızılay reklamları… “Kimin ne yaptığı belli değil”.

Buna karşılık, kimin ne yaptığının belli olduğu durum… Doğruysa, çok çirkin ve artık başka ülkelerde de, alay konusu… “Yurt dışından gönderilen çadırlara AFAD logosu yapıştırmak!..” Kendini aklama çabası!..

Diğer ülkelerin futbol federasyonlarını kimse “saygı duruşunda bulunun, kolunuza siyah bant takın” diye uyarmıyor, onlar bunu kendiliklerinden uyguluyor, “insani dayanışma adına”.

Çünkü, el oğlu hiçbir biçimde bilmiyor, anlamıyor, onların dilinde, felsefesinde, politikasında “kendi vatandaşlarını bölme, kutuplaştırma, hatta deprem felaketinde bile, bu huyunu hala üsteleme” diye bir kavram yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz