Müge Akgün: İstanbul ve Londra’dan iki restoran

0
428

Yılın en kısası şubat olsa da benim için ocak nasıl başlayıp bittiğini anlamadığım bir aydır. Bu yıl da yetişmekte zorlandığım bir hızda geçti, doğum günümü bile iki gün sonra kutlama fırsatı buldum.

Her zamanki gibi aile yemeğini sevdiğimiz, kendimizi rahat hissettiğimiz huzurlu bir mekânda yapmak istedik ve seçimimizi Şans’tan yana kullandık.
Hemen ardından da Londra’ya gittik. İncili Gastronomi Rehberi’nin İngilizce versiyonu ‘The Pearl Gastronomy Guide’ın lansmanını sizlerin de geçen haftaki yazımda detaylarını okuduğunuz gibi Rüya’da gerçekleştirdik.

İstanbul ve Londra’dan iki restoranEtkinliğimiz sonrası Londra’da birkaç restorana gittim ama içlerinde sadece bir tanesi unutulmazlarım arasına girdi. Umarım onun da yolu Şans gibi uzun olur, bir klasiğine dönüşür. Diğerleri ise başka bir yazının konusu olsun…

RUDOLF VAN NUNEN’Lİ ŞANS

Gastronomi dünyamızın en özel şeflerinden biridir Rudolf Van Nunen. 40 yıl önce Hollanda’da başlayan ABD, Tayland ve Yunanistan gibi farklı ülkelerde devam eden şeflik serüveninin en uzun durağı İstanbul oldu. Swissotel The Bosphorus, Çırağan Kempinski ve The Marmara’nın ‘Executive Chef’liğini üstlendi.
Sonra Karaköy’de Rudolf adlı kendi restoranını açtı. Beş yılın ardından restoranını elinde olmayan dönemsel nedenlerle kapatmak zorunda kalınca Gökçeada’da sürdürülebilirlik felsefesini benimseyen organik ve biodinamic tarım yaptığı çiftliğini kurdu.
Şef Van Nunen, gidip gelmelerle de olsa meslek yaşamının neredeyse yarıdan fazlasını İstanbul’da sürdürdü. Bir okul gibi yanında birçok şef de yetiştirdi. Bocuse d’Or Türkiye’nin Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Türkiye takımının koçluğunu üstlendi.
Mayıs 2014’de Stockholm’de gerçekleşen Bocuse d’Or Yarışması sırasındaki performansı ve heyecanı görülmeye değerdi. Özellikle de programı canlı yayınlayan televizyon ekibine Türkiye yemek kültürünü anlatışı beni çok etkilemişti. Van Nunen bir yıl kadar önce de Şans’ın mutfağının başına geçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz