Mehmet Yalçın: Sülün Osman mutfakta!

0
311

Anadolu’dan gelen saf köylülere Galata Köprüsü’nü satan dolandırıcılar kralı Sülün Osman’ın ruhu, mutfakta hortladı… İstanbullu batık tekstilci Cengiz Düşünceli, İtalyan şef Geovani Polloina kılığında gastronomi dünyasını altı yıl dolandırdı.

Yemek yediğimiz restoranın arkadaşım olan patronuyla giderayak karşılaştığımızda, yanındaki kişiyi tanıştırmadan edemedi:

Şef Geovani… Bize danışmanlık yapacak.

Cengiz Düşünceli altı yıl boyunca kendisini Geovani Polloina diye tanıtmayı başardı.

Orta yaşlı, kızıla çalan sakallı İtalyan şef mükemmel Türkçe konuşuyordu. Nasılsa argomuzdan da anlıyor, şakalarımıza tepki veriyordu. Ayaküstü birkaç dakikalık sohbetin ardından arkadaşımı yalnız yakaladım, “Aman dikkat… Bu adam üçkâğıtçıya benziyor. Büyük ihtimalle Türk. Dilersen ‘İnsan kaynakları sözleşme hazırlamak için kimlik fotokopini istiyor’ de, göndermez ise de hiç bulaşma” dedim. Gece eve dönünce de “şef”in çok popüler olan instagram sayfasını inceledim. “Bugün tiramisu yaptım, harika oldu” diye koyduğu fotoğraflar, Google taramasında en sonlarda çıkan fotoğrafların kırpılmış haliydi. Pizza fotoğrafları da internetten alınmıştı, her nasılsa hepsini de şefin kendisi yapmıştı. Gece yarısı arkadaşıma mesaj attım, bir kez daha uyardım.

Cengiz Düşünceli 2018’de Geovani adıyla bir de restoran açmıştı.

2017’deki bu tanışmanın ardından Geovani’nin adını sıkça duymaya başladım. Danışmanlık yapacak başka restoranlar buldu, özel davetler, ziyafetler, atölye çalışmaları düzenledi, şöhreti arttıkça arttı. Sevimli kişiliğinin de etkisiyle etkinlikleri dolup taşıyordu. Urla’da enginar festivali mi var, belediye afişler bastırıp gelişini müjdeliyordu. Önde gelen gurmelerin toplandığı Chaine des Rotisseurs Derneği bir ziyafet mi düzenleyecekti? Geovani göreve hazırdı. Bir otel İtalyan haftası mı yapacaktı? Hemen Geovani el atıyordu. Bir gün Alaçatı’da ise bir başka gün İstanbul’daydı, Bursa’ya, Antalya’ya, Mersin’e, Adana’ya bile uzanıyordu. Ta ki, terkettiği sevgilisi Nazlı Yorgancıoğlu tarafından “deşifre” edilene kadar…

Şef Geovani, festivallerin aranan aşçısıydı.

Geovani Polloina, aslında İstanbullu Cengiz Düşünceli’ydi ve başına gelen büyük bir kazanın ardından kendine yeni bir kimlik uydurarak yeni bir hayata başlamıştı…

Cengiz Düşünceli Şef Geovani’ye dönüşmeden kısa bir süre önce tutkunu olduğu yatlarla ilgili bir fuarda…

Yat kazasında ölümden döndü

2008 Ağustos’unda Bodrum-Turgutreis’te yapılan Shop & Miles Cup yat yarışında iki tekne çarpışmanın eşiğinden dönmüş, Goblin teknesindeki Cengiz Düşünceli boynuna halat dolanması sonucu ağır yaralanmıştı. Yüzde 45 yaşama şansı verilse de üç ay süren yoğun tedavilerden sonra ayağa kalkmış ve hayata kaldığı yerden devam etmişti. Üniversitede işletme okuyan Düşünceli firması batmış eski bir tekstilciydi, Zeytinburnu’ndaki şirketi iflas edince Etiler’de L’Artisan Bakery adlı bir fırın açmıştı. Eşi ve iki çocuğunun da moral desteği ile bu darbeyi de kısa sürede atlattı.  İyileşince yaşadıklarını Hürriyet Pazar’a anlatmış, ertesi yılki Boat Show’da fuarın catering hizmetlerini üstlenip yeniden yatçılık camiasına, bu kez farklı bir yönden dönmüştü. Yatçıların internet siteleri durumu alkışlıyor, “Zor günlerini geride bırakan Cengiz Düşünceli’yi Avrasya Boat Show’da elinde kurabiye tepsileriyle görmek mutluluk verici” diye yazıyordu. Düşünceli de, “Kafamda hep eşim ve çocuklarım için hayata geri dönme isteği vardı. Parmağımı bile oynatamadığım günlerde, yatağımda yatarken dükkânı ve pişireceğim pastalarıma nasıl tatlar katacağımı düşünüyordum. Sanırım beni bu günlere bu tutku getirdi” diyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz