Maliyeti 13 liraya çıkan simit 10 liraya satılıyor

Ankara’da 10 liraya satılan simidin maliyeti 13.2 liraya ulaştı. Ankara Simitçiler Odası fiyatın 15 liraya çıkarılması için karar aldı. Ancak engel var… Çünkü iktidar simit fiyatının artırılması için bakanlık onayı şartı getirdi. Zarar eden fırıncılar onay şartının kaldırılması için Danıştay’a başvurdu.

Ankara’da maliyeti 13.20 lira olan simidin 10 liraya satışı yargıya taşınırken, yeni zam için komisyondan karar geçti. Simit Fiyat Tarifesi Değerlendirme Komisyonu, başkentte simidin 15 lira olması yönündeki öneriyi oy çokluğuyla kabul etti. Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf Odası Başkanı Savaş Delibaş, 1 Ocak’ta 11.10 lira olan maliyetin, 4 ay içinde 13.20 liraya yükseldiğine dikkat çekerek, “4 ay içinde her şeye zam geldi. Katma Değer Vergisi (KDV) bile yüzde 1’den yüzde 10’a çıktı. Komisyonda oy çokluğuyla 15 lira olması önerisi kabul edildi. Valilik ve Bakanlığın kararından sonra yeni fiyat geçerli olacaktır” açıklamasını yaptı.

ŞERH DÜŞTÜLER

Simit Fiyat Tarifesi Değerlendirme Komisyonu, 100 gram simit fiyatının 15 lira olmasını kabul etti. Komisyon kararında Ankara Ticaret İl Müdürlüğü ve Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ise 15 lira fiyata şerh düştü. Öte yandan simit fiyatlarını belirlemede son sözü Ticaret Bakanlığı’na bırakan yönetmeliğin ilgili maddesinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açan Delibaş, “Ocak ayında 11,10 lira olan maliyet, şu an 13.20 lira. Şimdi 13.20 liraya mal edilen bir ürün 10 TL’ye satılabilir mi? Küçük esnaf ne kadar buna dayanabilir? Bu tamamen yanlış bir karar” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...