Malatya’nın köyleri çadır ve gıda bekliyor

0
287

Pelin Akdemir

Depremden etkilenen Malatya’nın Bölüklü ve Dilek köylerinde depremzedeler, çadır ve gıda yardımı bekliyor. Köylüler, yardımların stoklandığını veya yetmediğini söylüyor.

Maraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’nın Bölüklü ve Dilek köylerinde depremzedelere yetkili kurumlar tarafından ulaşan yardım olmadı. Elektrik, su ve çadırın olmadığı Bölüklü’de köy halkı, 15 metrekare bir çadırda 60 kişi kalıyor. Dilek köyünde de benzer bir durum var.

Can kaybının yaşanmadığı iki köyde, izolasyonlu çadırlar, su, gıda, kadınlar için hijyen malzemeleri, bebek mamalarına, yaşlılar, kanser ve astım hastaları için tıbbi yardıma ihtiyaç duyuluyor. Köyde köylüler yardım beklerken il merkezlerinden köye gelen depremzedeler oluyor.

‘KÖYE GELEN YARDIMI STOKLADILAR’

Akçadağ ilçesine bağlı il merkezine 49 kilometre, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Bölüklü köyüne henüz yardım ulaşmadı. Bölüklü, bölgedeki dağ köylerinden. Depremden sonra köyde elektrik ve su yok. Düne kadar köyün yolu kapalıydı. Yakın köylerle bile irtibatı yok. Köyde yaşayan Aydın Durmuş, arabasında şarj ettiği telefonuyla dışarıyla iletişim kurabiliyor. Durmuş, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan’ı arayarak yolları açtırmış. Durmuş, “Her tarafın yolu açıldı, ‘neden buranın yolu açılmıyor’ diye sordum başkana. Biz her zaman bu konuda mağduruz. Rica minnet yolları açtırdım. Yakın yerlerde elektrik var, burada yok. Çadır yok, gıda yok” diye konuştu.

Durmuş, köye gelen yardımın birkaç kişi tarafından stoklandığını anlattı: “Köylüye dağıtılması için verilen malzemeyi kendine stok yapan kişiler var. Dağıtımlar düzenli değil. Evine üç senelik stok koyan var. Bir eve bir traktör dolusu malzeme gider mi?”

‘SAVAŞ OLSAYDI BU KADAR ZAYİAT VERMEZDİK’

60 kişiden oluşan köy, köyden bir kişinin çadırı olması sayesinde dışarıda kalmaktan kurtulmuş. Durmuş, “60 kişi, 15 metrekare bir çadırın içerisinde geçirdik. Donacaktık. -15 dereceyi buldu burası” dedi. Durmuş, köylerin soğuk olması nedeniyle çadırların soğuktan koruyacak şekilde olması gerektiğini söyledi. Sarsıntılar devam ettiği için korkudan evlere giremediklerini anlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz