KAVURMA TARİFİ 2024: En iyi kurban kavurması nasıl yapılır? Şef Mehmet Yalçınkaya anlattı

Kurban Bayramı’nın vazgeçilmezi kurban kavurması nasıl yapılır? MasterChef yarışmasıyla tanınan Şef Mehmet Yalçınkaya, “İyi kavurma nasıl pişirilir” sorusuna yanıt verdi. Şef Yalçınkaya’ya göre; öncelikli yapılması gereken etin dinlendirilmesi. Etin en az iki saat dinlendirilmesi gerektiğini ifade eden Mehmet Yalçınkaya, kavurmalık bölümü danaysa but, kuzuysa tranç bölgesinden aldığını belirtti.

Bugün Kurban Bayramı’nın ilk günü. Bayram namazı sonrası binlerce insan kurban kesimlerini gerçekleştirmek için kesim alanlarına akın etti. Kurban kesiminin tamamlanmasının ardından gelenek kahvaltının kavurmayla yapılması.

Peki… En iyi kavurma nasıl yapılır, pişirilir? Kavurmaya domates, soğan, biber koyulur mu? Kavurma hayvanın neresinden yapılır? 

Tüm bu soruların yanıtlarını Türkiye’nin MasterChef Yarışıması’nda jüri üyesi olarak tanıdığı ünlü şef Mehmet Yalçınkaya verdi.

Domates, soğan, biber koyulmaz

Şef Mehmet Yalçınkaya, Fatih Altaylı’nın “İyi kavurma nasıl pişirilir” sorusuna yanıt verdi.

Mehmet Yalçınkaya kurban kavurması tarifi verirken, kavurmaya domates, biber ve soğan koyulmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Onun adı et sote olur, kavurma diyemeyiz. Kavurma sadece etle olacak” dedi.

Şef Mehmet Yalçınka’yanın kurban kavurması tarifi şöyle:

Eti önce en az iki saat dinlendirin

* Etin iyi dinlenmesi gerekiyor. Komşuya kesilip hemen verilmesi lazım ama aynı gün kavurma
yemek zorunda değiliz. İlk gün sakatat da yenir. Kavurmayı birinci gün kesinlikle yapmayacağız. Bu aslında sağlıksız da. Teze et mideyi bozar. Burada biraz sabırlı olacağız.

* En azından kestiğimiz andan itibaren iki saat dinlenmesi lazım. Et kendini çekecek. Aynı hayvandan bir parça yağ alıyorum. Kavurmalık bölümü eğer danaysa but kısmından çekerim. Kuzuysa da tranç dediğimiz yer. Kaba et diyeyim ben.

 Eti zardan biraz büyük doğrayın

* Kavurmada iki şekil vardır. Bir, iri kavurma. O restoranlarda satılır. Güvercin var, kuşbaşı var vs. Biraz daha küçük, zardan hafif doğranır. Yağlar da aynı şekilde. Yağı önce tencereye koyacağız, kızdıracağız, o yağı eriteceğiz. Sonrasında kıkırdakları alacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

119,1 milyon liralık tarımsal destek ödemesi hesaplara aktarıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından sebze ve meyvenin fiyatı cep yakıyor

Şehriban Kıraç İstanbul halinin 19 Temmuz tarihli listelerine göre son...

Gazi Kutlu: Dünyada tüketilen kirazın dörtte birini üreten Türkiye’de biz neden kirazı daha pahalıya alıyoruz?

Dünyanın en büyük kiraz üreticisi Türkiye her yıl üretimini...

Çay üreticisi isyanda: Böyle ıstırap görmedik

  Artvin Hopa'da çay üreticileri çay fiyatlarına tepki gösterdi. "Böyle...