Gübre fiyatları yurt dışında 90 dolar düştü gözler Hindistan’da! İç piyasada gübre fiyatları nasıl etkilendi?

Dünya piyasalarında gübre fiyatları son 40 gün içinde yaklaşık 100 dolar birden düştü. Yurt dışında fiyatların düşmesi iç piyasada fazla bir yansıması olmasa da kur artışlarından dolayı fiyatların yükselmesinin önüne geçmiş durumda. Peki gübre fiyatları yurt dışında neden düştü? Yurt içinde gübre fiyatlarında kur artışları mı yoksa dış piyasalar mı daha belirleyici olacak? Gübre fiyatları ile ilgili genel beklentiler haberimizde…

TARIMDAN HABER ÖZEL / Gübre sektörünün etkin isimlerinden olan KY Agro Bülten Genel Müdürü Kadir Yiğit, gübre fiyatlarının genel seyri ile ilgili olarak Tarımdan Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

Ky AgroGÜBRE FİYATLARI 90-95 DOLAR DÜŞTÜ!

Dünya piyasasında gübre fiyatlarının başta doğalgaz fiyatlarının gerilemesi ve Avrupa ile Brezilya’daki kuraklıktan kaynaklanan talep daralmasından dolayı son 45 günde 90-95 dolar gerilediğini kaydeden KY Agro Bülten Genel Müdürü Kadir Yiğit, Mısırda üre gübresinin fiyatının son 40 günde 420 dolardan 320 dolara kadar düştüğünü söyledi. Dış piyasada yaşanan bu düşüşün iç piyasada gübre fiyatlarına pek bir yansımasının olmadığının altını çizen Yiğit, “Firmalar dış piyasada fiyatlar 420 dolar seviyesindeyken bir artışa gitmemişti, bugün de düşen fiyatlardan dolayı listelerini güncellemediler” dedi.

İç piyasada gübre fiyatlarının seyrini kurlarda olası yükselişten ziyade dış piyasanın daha belirgin olacağını vurgulayan Yiğit, “Dış piyasalarda gübre fiyatları artmazsa, iç piyasada kurlarda olası yükselişlerin gübre fiyatlarını fazla etkilemeyeceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda güvencesi için ciddi tehdit: Topraktaki potasyumun tükenmesi

Toprakta potasyum eksikliği, besicilik ve tarım için büyük bir...

Meteoroloji yeni hava durumu raporunu yayımladı! Bakan Özhaseki’den uyarı

Meteoroloji yeni hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Hava sıcaklıklarının...

USK’den çiğ süt fiyatı kararı

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını üreticinin...

Çitlekçi’den Türkiye kuruyemiş haritası! Hangi ilin tercihi ne?

Tüketicilerin Çitlekçi markasıyla tanıdığı Tunçlar Holding, 81 ilin kuruyemiş...