Uzun yaşam için 5P’den kaçınmak şart

ABD’li uzun yaşam profesörü Valter Longo, Netflix’teki ‘100 yıl yaşamak’ belgeseline konu olan Sardinyalıların sırlarını anlattı.

Dünyanın en iyi yaşlanma karşıtı uzmanlarından Güney California Üniversitesi’nden Valter Longo, uzun bir yaşamın anahtarının ‘zehirli 5P’den’ kaçınmak olduğunu savunuyor. Longo, zehirli 5P’yi, pizza, makarna (İngilizcesi pasta), protein, patates ve pane (ya da ekmek) olarak açıkladı.

Akdeniz diyetine, yürümeye ve topluma odaklanan İtalyan yaşam tarzı uzun ömürlülük için uzun zamandır altın standart olarak kabul ediliyor. Dan Buettner’in son Netflix belgeseli Living to 100’ün bölümlerinden birinin odak noktası olan İtalya’nın Sardinya kenti, insanların en uzun ve en sağlıklı yaşam sürdüğü dünyadaki beş bölgeden biri.

The Longevity Diet kitabının yazarı Longo, bitki bazlı gıdalar ve kuruyemişlerden oluşan orijinal Akdeniz diyetinin bir savunucusu. Longo’nun web sitesinde tatlı ve ekşi sardalya, enginar dolması, lahana köftesi ve ceviz soslu soğan gibi uzun ömür için kendi tarifleri bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...