Gıda bilimciler süper kek için botanik özüt kullandı!

0
513

Norveçli akademisyenler, Kerkede (Hibiscus sabdariffa) adlı tropik bitkiyi kullanarak birçok gıda ürününün besin değerini arttırmayı başardı.

Kerkede (Hibiscus sabdariffa) nedir?

Kerkede, olasılıkla Batı Afrika kökenli bir bitki olup, Batı Hint Adaları’nda 16. yüzyılın başlarından beri kaydedilen bu bitkinin 17. yüzyıla gelindiğinde Asya’da da yetiştirilmekte olduğu bilinmektedir. Besin olarak kullanılabildiği gibi elyafı için de üretilmektedir.

Çoğu tropik iklim bölgesinde, Hibiscus sabdariffa var. altissima’nın kırmızı, ekşimtırak çiçek çanakları yerel içecek, salça, reçel, konserve ve baharatlı turşu yapımında kullanılır; yaprak ve bitki sapları salata ya da pişmiş sebze olarak tüketilir ve acılı yemekleri baharatlandırmaya yarar. Afrika’da yağlı tohumları yenir; Sahara altı tarihi Sudan bölgesinde bitki çayı olarak tüketilir. Batı ülkelerinde bitki çayı olarak tüketilmesi yakın zamanda yaygınlaşmıştır.

Sağlık faydaları nedeniyle Hibiscus gibi adaptojenler ve botanik aromalar son dönemde yükselişte. Hibiscus, yukarıda bahsettiğimiz gibi bugüne de içecek formüllerinde kullanılmıştı.

 

Kısa bir süre önce Norveçli araştırmacılar bu bitkinin özütünü kullanarak, yapay bir katkı maddesi bulunmayan, birçok faydalı besin maddesi içeren “süper kek” üretmeyi başardı.

Hibiscus sabdariffa tropik bitkisinin çanak özütünü içeren yeni keke, özütün de adı olan Roselle adı verildi.

Hibiscus sabdariffa tropik bitkisinin çiçekleri.

Hibiskus çiçekleri güzel bir kırmızı renge sahiptir, çiçek çanağından elde edilen özütte ise polifenollen, betain ve hibiskus asidi gibi değerli biyoaktif bileşikler bulunur. Araştırmacılara göre tüm bu bileşikler, kronik hastalık riskini düşüren ve sağlık üzerinde olumlu etki gösteren yeni ürünler ve fonksiyonel gıdalar geliştirmekte kullanılabilir.

Roselle de antisiyanin içeriği anlamında zengindir. Bu boya suya çözülerek kırmızı, pembe, mor, mavi, maviye çalan menekşe veya menekşe renkler elde edilebilir, bu doğal renkler kullanılarak ürünlerin tüketiciler tarafından daha çok beğenilmesi sağlanabilir. Doğal gıda boyalarına kıyasla yapay gıda boyaları daha berrak ve daha doğun olsa da son dönemle doğan gıda boyalarına yönelik talep artmaktadır.

Hibiskus özütü, yüksek bir antioksidan içerik sağladı!

Yeni yayınlanan araştırmada da Roselle içeren keklerin oda sıcaklığında tazeliğini 6 güne kadar koruduğu bildirildi. Beslenme bağlamında, elde edilen sonuçlar, hibiskus özütünün keklere fenolik bileşikler gibi yüksek seviyede antioksidanlar sağladığını gösterdi. Bu maddelerin hücre zarlarına veya hücrelerde bulunan genetik maddelere zarar veren süreçleri engellediğine inanılmaktadır.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Foods dergisinde yayınlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz