Emtia yatırımcısına ‘şeker’ gibi kazanç

0
470

Nisan ayının kazandıranı şeker oldu…Yükseliş eğiliminin hakim olduğu küresel emtia piyasasında, nisan ayında şeker öne çıktı. 0.2683 dolarla Ekim 2011’den itibaren en yüksek seviyeyi gören şeker, geçen ayı yüzde 18.4 kazançla tamamladı.

Emtia piyasasında geçen ay genel olarak pozitif bir seyir izlendi. Merkez bankalarının faiz artırımlarını yakın zamanda sona erdireceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi ve dolara olan talebin azalmasıyla emtia piyasasında talep arttı.

Geçen ay emtia piyasasında öne çıkan ürün şeker oldu. Intercontinental Exchange’de (ICE) nisan ayında 0.2683 dolarla Ekim 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi gören şeker, geçen ayı yüzde 18.4 kazançla tamamladı. Şeker, nisanda emtia piyasasında yatırımcısına en fazla kazandıran ürünlerden biri olarak kayıtlara geçti.

Hindistan’dan yapılan sınırlı ihracat, Pakistan ve Tayland’ın da aralarında bulunduğu diğer ülkelerden gelen cansız tedarik beklentileriyle şeker fiyatları geçen ay yükseldi. Değişen hava faktörleri şeker fiyatlarını etkilerken, Hindistan’da şeker üretiminin azalacağına yönelik endişeler ve Brezilya hükümetinin biyoyakıtları vergilendirme yöntemini değiştirmek için yaptığı hamle de şeker fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Analistler, Hindistan’da yüksek perakende şeker fiyatlarının hükümetin bu sezon ek ihracata izin vermeyeceği yönündeki beklentileri artırmasının piyasayı daha da zorladığını belirterek, Brezilya’daki hasadın da şeker piyasası üzerinde etkili olduğunu vurguladı. El Nino hava olayının, şeker üretimini aşağı yönlü etkileyebileceğine dair öngörüler de geçen hafta şeker piyasası üzerinde etkili oldu.

Dolardaki güç kaybı altını destekledi

Geçen ay değerli metallerde sert yükselişler görüldü. Altın yüzde 1, gümüş yüzde 3, paladyum yüzde 3.3 ve platin yüzde 8.4 artış kaydetti. Analistler, geçen ay ABD’de artan resesyon endişelerinin Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” adımlarını sona erdirmesine neden olabileceği beklentilerini güçlendirdiğine işaret ederek, bu durumun altının ons fiyatını desteklediğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz