Ebru Erke: ‘Yemek, topluluk duygumuzu yeniden inşa etmenin en hızlı yolu’

0
473

Afet bölgesinde her gün yaklaşık 450 bin öğün yemek dağıtan World Central Kitchen, bugüne dek dünyada 70 milyonun üzerinde öğün servis etmiş profesyonel bir oluşum. Kurucusu İspanyol şef José Andrés, deprem bölgesinde gece-gündüz durmadan çalışıyor. TIME dergisinin ‘En Etkili 100 Kişi’ listesine dahil ettiği şefle, Türkiye’deki yardım operasyonunu konuştuk.

Etraf deprem bölgesinin büyütülmüş haritalarıyla ve her bölgeyle ilgili detayların not alındığı tahtalarla dolu. İspanyol şef José Andrés, rulo yaptığı haritalardan birini koltuğunun altından çıkarıp masanın üzerine yayıyor. “Bak şu aks üzerinde çalışmaya başladık şimdi” diye gösteriyor bana. Ve Kahramanmaraş’la Adıyaman arasındaki o bölgeden neredeyse tüm kasaba ve köylerin ismini sayıyor…

‘Yemek, topluluk duygumuzu yeniden inşa etmenin  en hızlı yolu’

World Central Kitchen ekibine Türkiye’ye geldiklerinin ikinci günü, 8 Şubat’ta dahil oldum. Halen Gaziantep’te yönetici ekiple birlikteyim. Organizasyonun kurucusu José ise depremden tam 20 saat sonra alandaydı. Geceli gündüzlü deprem bölgesinde çalıştı. Çalışma şekilleri bizimkinden biraz farklı. Daha planlı, profesyonel ve uzun vadeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz