Çay üreticileri yaşadı: Yaş çay desteğinde kg sınırı kaldırıldı

0
320

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle, 2022 yılı üretim sezonu için yaş çay fark ödemesine ilişkin destek tutarı, dekar başına en fazla 2.766 kilogram yerine, üreticilerin 2022 yılı üretim sezonunda sattıkları çay miktarı esas alınarak hesaplanacak. Üreticilere, 2023 yılı üretim sezonu için destekleme yapılması durumunda yine Tebliğin ilk halindeki gibi, dekara en fazla 2.766 kg’a kadar üretimleri dikkate alınacak.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yaş Çay Üreticilerine 2022 Yılı Yaş Çay Ürünü İçin Fark Ödemesi Desteği Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2022/46)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2023/24), 4 Nisan 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Üreticilerin sattıkları ürünün tamamına, yaş çay desteği ödemesi yapılacak

Yayımlanan Tebliğle, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yaş Çay Üreticilerine 2022 Yılı Yaş Çay Ürünü İçin Fark Ödemesi Desteği Yapılmasına Dair Tebliğ’in 9’uncu maddesinin sekizinci, dokuzuncu ve onuncu fıkraları değiştirildi.

Maddenin 8’inci fıkrası; “Ruhsatlı üreticilerin 2022 yılında üretip satmış oldukları yaş çay miktarları ruhsatlı alanları ile ilişkilendirilir. Üreticilere, 2022 yılı yaş çay üretim sezonunda dekar başına en fazla 2.766 kilograma kadar yapılan çay satışına fark ödemesi desteği yapılır. Fazlalık kısma ödeme yapılmaz. Bu doğrultuda destek tutarları hesaplanır ve hesaplanan destek tutarları, ÇAY-KUR tarafından ödenek tahsisi için Tarım ve Orman Bakanlığına bildirilir” hükmünü içeriyordu.

Yapılan değişikliğe göre, 2022 yılı üretim sezonu için 2023 yılında ödenecek yaş çay fark ödemesine ilişkin destek tutarı, üreticilerin 2022 yılı üretim sezonunda sattıkları çay miktarı esas alınarak hesaplanacak.

Hesaplanan destek tutarları, ÇAY-KUR tarafından ödenek tahsisi için Bakanlığa bildirilecek.

Üreticilere, 2023 yılı üretim sezonu için destekleme yapılması durumunda ise Tebliğin ilk halinde yazıldığı şekliyle dekara en fazla 2.766 kilograma kadar üretimleri dikkate alınacak.

16 Aralık 2022 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Tebliğ hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

Yayımlanan Tebliğin tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz