Aydın’da Kuyucak portakalı, Antalya portakalına rakip oldu

Portakal denince ilk akla Antalya portakalı gelse de Aydın ili kendi portakalının ön plana çıkacağı konusunda iddialı.

Havaların soğuması ile birlikte narenciye ihtiyacı arttı. Aydın’ın Kuyucak ilçesinde üretilen ve iklim şartları gereği üretildiği diğer bölgelere oranla dayanıklılığı daha fazla olan Washington Navel cinsi portakal, Antalya’da üretilen portakala rakip oldu.

AYDIN PORTAKALI KALIN KABUĞU SAYESİNDE TAZELİĞİNİ UZUN SÜRE KORUYOR

Kalın kabuğu sayesinde tazeliğini yaklaşık 5 ay daha koruyabilen koruyan portakallar hasat edildikten sonra uygun saklama koşullarında muhafaza edilerek, iç piyasada ve yurt dışına ihracı yapılıyor.

HASAT VE DEPOLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kuyucak portakalının hasat ve depolama çalışmaları hızla devam ediyor. Aydın’ın portakal ambarı olarak da bilinen ve en çok portakalın üretildiği Kuyucak ilçesinde hasadın ardından hemen hemen her evde bulunan depolara muhafaza edilen portakallar bu yıl üreticinin de yüzünü güldürdü. Yaz aylarının kurak geçmesine ve üreticinin düşük rekolte beklemesine rağmen bu seneki rekoltenin iyi olması da üreticiyi sevindirirken, özellikle kadın işçilerin tek tek elleri ile özenle topladığı portakallar Mayıs ayında satışa sunulmak üzere depolarda yerini aldı.

PORTAKAL, BÖLGENİN ÖZEL YAPISI NEDENİ İLE İŞLEME TABİ TUTULMADAN SAKLANIYOR

İlçe halkının büyük bölümünün geçim kaynağı olan portakalın özel kabuk yapısı ile birlikte Kuyucak bölgesine özel iklim yapısı sayesinde hiçbir işleme tabi tutulmadan yaklaşık 4-5 ay neredeyse dalından koparıldığı gibi suyunu kaybetmiyor. Kuyucak portakalı bu özelliği ile hasat edilmesinin ardından en fazla 15 gün içerisinde tüketilme zorunluluğu olan Antalya portakalına en büyük rakip olarak görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Rüştü Bozkurt: Tarımda önemli bir başlangıç

✔  “Tarım ve hayvancılık konusunda bir şeyler yapmak için atılan...

Türkiye de var: 32 ülkeye iklim değişikliği davası

Portekizli gençler Türkiye dahil 32 ülke hakkında iklimle ilgili...

Serpil Kurtay: Malatya, Malatya, bulunmaz eşin

"Kayısı” denince ilk aklan gelen, evlenme tekliflerinin bile kayısı...