Zeytinyağında zor sezon… Üretimde Avrupa ve ABD toparlanırken Türkiye’de beklentiler düşük

0
270

Geçtiğimiz yıl önemli bir düşüş yaşanan zeytinyağı üretiminde, 2023-24 döneminde toparlanma bekleniyor. Küresel üretimde ve ihracatta Avrupa’nın başı çekeceği tahmin edilirken; ithalatta ise liderliğin daha önceki yıllarda olduğu gibi ABD’de olması öngörülüyor. Fiyatlar son dönemde küresel ısınmanın etkileriyle yükselişte. Türkiye ise üretimde rakip ülkelerden negatif ayrışıyor.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) verilerine göre, küresel zeytinyağı üretiminde 2023 ve 2024 yıllarını kapsayan dönemde toparlanma bekleniyor. Özellikle son dönemde dünyanın en önemli zeytinyağı üreticilerinden biri olan İspanya’da görülen kuraklık nedeniyle zeytinyağı üretimine ilişkin oluşan olumsuz tablonun değişeceğine dikkat çeken yetkililer, Türkiye’deki üretimin ise az da olsa düşmesini bekliyor.

Geçtiğimiz yıl tarihi düşüşlerin görüldüğü hasat döneminde 2023-24 yıllarında beklenen toparlanmayla üretimin 3.2 milyon tona yükselmesi öngörülüyor. Üretimdeki toparlanmayı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sırtlanması beklenirken; bölgenin üretiminin 1.50 milyon tondan 2.03 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor. Benzer şekilde Tunus’ta da üretimin toparlanarak 2022-23 döneminde 180 bin tondan, 2023-24 yıllarında yaklaşık 250 bin tona çıkması bekleniyor. Türkiye’nin AB’den negatif ayrıştığına dikkat çeken uzmanlar, 2023-24 yılındaki rekoltenin geçen yıl rekor seviyeye ulaşan 300 bin tondan 280 bin tona düşeceği tahmininde bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz