Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Doğan: Buğday da Rekolte yüksek olacak

0
405

Birçok ürünün hammaddesi olan ve stratejik öneme sahip buğdayın, Adana’da hasadı başladı. Çiftçiler, buğdayın alım fiyatının açıklanmasını beklerken rekoltenin geçen yıla oranla yüksek olmasının beklendiği ifade edildi.

Türkiye’nin en önemli hububat üretim merkezlerinden Adana’da buğdayda hasat başladı. Birçok ürünün hammaddesi olan ve Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle stratejik öneme sahip buğday için biçerdöverler Çukurova’daki tarlalarda çalışmaya başladı.

Türkiye’nin ilk buğday hasadının yapıldığı ve ihtiyacın yaklaşık yüzde 4’ünü karşılayan Adana’da kıyı şeridi dışındaki bölgelerde üretim yapan çiftçiler ise ürünlerinin olgunlaşmasını bekliyor. Bu yıl geçen yıla göre yaklaşık yüzde 15 azalmayla kent genelinde 1 milyon 400 bin dekar buğday ekildi. Dönüm başına ortalama 350 ile 500 kilogram arasında verim alınan buğdayda toplamda ise 700 bin ton rekolte bekleniyor.

“Fiyatlar en az 10 lira olmalı”

Hasat sırasında  konuşan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Türkiye’nin ilk turfanda buğday hasadı Adana’da başladı. Bu tarlada çiftçimiz dönüm başına ortalama 400-500 kilogram arası verim bekliyor. Ancak bazı kıraç bölgelerde verim 150-350 kilograma kadar düşüyor. Hasat ovada başladığında ise orada 500 kilogramın üzerinde dönüm başına verim bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz