Türkiye’nin kuraklık riski büyüyor: ‘Üreticiler için acil önlem alınmalı’

0
279

2040’a yönelik hazırlanan su stresi haritasında Türkiye’nin gelecekte ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği belirtilirken en tehlikeli olarak görülen bölgeler Marmara, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri oldu.

Yeditepe Üniversitesi Tarım Ticareti ve İşletmeciliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Metin Turan, Türkiye’nin gelecekte kuraklık sorunuyla karşı karşıya kalabileceğini belirterek, “Girdileriniz aynı, maliyetleriniz aynı ama tarımsal veriminiz yüzde 30 düşüyorsa, burada çözüm bulmanız lazım. Tarımsal üretimde üretici açısından da veriler acil, önlem alınmalı” ifadelerini kullandı.

Yeditepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, 2040’a yönelik hazırlanan su stresi haritasında Türkiye, gelecekte ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Harita özellikle Marmara, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri için kuraklık tehlikesini öngörürken İstanbul’daki barajların doluluk oranı da son 10 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor.

KURAKLIK İNDİSİ GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Turan, kuraklık riski ve Türkiye’deki tarımsal üretimde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Turan, dünyada son 20-30 yıldır iklim değişikliğinin etkilerinin ciddi şekilde hissedilmeye başlandığını vurgulayarak, Orta Doğu’daki çöl iklimi ile aynı özellikleri gösteren İç Anadolu, Van ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde kuraklık indisini görmeye başladıklarını aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz