Yalçın Bayer: Tütün yerine kenevir

0
241

Tütüne değil gıdaya ihtiyacımız var.

Türk TORAKS Derneği MYK Genel Sekreteri Doç. Dr. Aslı Görek Dilektaşlı, tütün üreticisi olan büyük firmaların tıbbi kenevir üretimi yapan firmayı satın aldığına ve amaçlarının uzun vadede esrar kullanımını yaygınlaştırmak olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi: “Esrar ya da marihuana gibi isimler ile de bilinen kenevir de tütün gibi bağımlılık, hastalık, sakatlık yapan bir bitkidir. Ülkemizde Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Nisan 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır ve bu kanunda TMO ilaç üretimi amaçlı kenevir yetiştiriciliği ve/veya işlenmesi görevi verildiği belirtilmiştir. TMO, Bakanlık tarafından hazırlanacak yönetmelik çerçevesinde kenevir yetiştiriciliğini kendisinin yapabileceği gibi, gerektiğinde gerçek veya tüzel kişilere de yaptırabileceğini açıklamıştır. Ancak bu durum biz sağlıkçıları kaygılandırmaktadır. Çünkü şu anda keyif için esrar satılan ülkelere de bu ürün ilk olarak tıbbi gerekçelerle sokulmuştur. Ayrıca 4 büyük sigara firmasının tıbbi marihuana firmasını satın aldığı ve bir sigara firması yöneticisinin ‘Kenevir şirketin geleceği ama şimdilik tütün ve nikotin alternatifleriyle zarar azaltma uygulaması yapıp ürün değişikliği sağlıyoruz’ dediği bilinmektedir.”

Türk TORAKS Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Sekreteri Doç. Dr. Fatma Arslan “Dikkat, verimli topraklar elimizden gidiyor ve çok ihtiyaç duyulan gıda mahsullerini yetiştirmek için kullanılamıyor. Halbuki bizim tütüne değil, gıdaya ihtiyacımız var” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

DEMEDİ demeyin. Her zaman olduğu gibi; Atatürk ile kalın. Cumhuriyet ile kalın. Bilimle kalın. Akılla kalın. Hoşça kalın.”     Levent KIRCA

DEPREM VE SEL BASKINLARINA KARŞI YENİ BİR GENEL MÜDÜRLÜK ÖNERİSİ

DEPREMDEN sonra sel ve su baskınları ülkemizin en büyük sorunu olmuştur.

Önleyici tedbirleri hızla almamız gerekir. Bu amaçla yeniden oluşturulması düşünülen AFAD Başkanlığı’na bağlı ‘Kırsal Dönüşüm Genel Müdürlüğü’ kurulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz