Vahap Munyar: Litresi 7.5 dolara şarap ihraç ediyor, uykusu kaçınca algoritma yazıyor

0
344

TEKİRDAĞ Gaziköy doğumlu olan Akın Gürbüz’ün çocukluğu aile işi olan balıkçılık ve bağlarda geçti. Çocukluğunda aile mesleğinin hayalini kurdu:

– Balıkçı olacağım…

Aile büyükleri onu önce iyi eğitim almaya ikna etti:

– Önce oku, sonra yine balıkçılık yaparsın.

İstanbul’da Kabataş Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi fizik bölümüne girdi. Bir yandan da Net Holding’in Laleli’de açtığı Ramada Otel’de çalıştı. Otelde çalışırken Fransız şaraplarını öğrendi. Bunun üzerine şarap işini de kafaya taktı:

– 1994’te evde şarap yapmaya başladım. Eş-dost çok beğendi. Evde şarap yapmayı annemden öğrenmiştim. Annem evde sirke yapmaya çalışırken bilmeden şarap da yapıyordum.

Şarap üretimini kafaya takmaya başladığını babası Bekir Gürbüz’e söyledi. Baba Gürbüz karşı çıktı:

– Mürefte’de o işi yapanlar var. Ben senin şarap üretimine girmeni istemem.

Akın Gürbüz, yine de şarap üretimini denemekten geri durmadı:

– Bazı arkadaşlarımı Gaziköy’e çağırdım. En güzel asmalardan üzümleri topladık. Maya kullanmadan kendi fermantasyonu ile şarap ürettim. Koliler halinde satmaya başladım.

Şarap işini artık tam ticari olarak yapmaya niyetlendiğinde Gaziköy’den tanıştığı Mehveş Evin, Ahmet Örs’le tanışmasını sağladı:

– Ahmet Örs’le tanışmanın ardından Şarap Dostları Derneği sekreteryasında gönüllü görev aldım. Derneğin şarap tadımlarına katılmaya başladım.

Akın Gürbüz Şarap Dostları Derneği’ne takılmaya başladığında Sevilen Şarapları’nın ortağı Enis Güner ABD’den yeni dönmüştü. Gürbüz’e ABD’de şarap ve bağcılık üzerine eğitim alabileceği okulu önerdi:

* University of California Davis…

ABD’de şarap eğitimi tavsiyesi almıştı ama İngilizce bilmiyordu. 1998 yılında gazinolar kapanınca Laleli’deki Ramada Otel’den ayrıldı. SwissOtel’e geçti. Bu arada rölantide sürdürdüğü üniversite eğitimini tamamlamak üzere harekete geçti. Kalan 17 dersini verip, İÜ Fizik Bölümü’nü bitirdi.

Üniversiteyi bitirince ABD’nin yolunu tuttu. 2 yıl dil eğitimi aldı. Ardından New York’a geçti. Brooklyn College’a kayıt yaptırdı. Orada eşiyle tanışıp evlendi. Brooklyn College’deki eğitimiyle yazılımcı olmuştu. Ancak, şarap eğitimi aklından çıkmıyordu:

– Eşim New York’ta kaldı, ben 2005’te California’ya gittim. 2008’de University of California Davis’i bitirdim. Napa Vadisi’nde Spring Mountain Vineyards’ta (Şahin Tepesi dizisinin çekildiği şaraphane) laboratuvar ve üretim sorumlusu olarak çalıştım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz