Olive Republic, üretiminin yüzde 80’ini ihraç edecek

0
278

Olive Republic, gelecek yıl elde etmeyi ön gördüğü yaklaşık 10 ton zeytinyağının yüzde 80’ini ihraç etmeyi planlıyor.

Manisa’da bulunan 130 dönüm arazi üzerindeki 21 bin arbekina çeşidi zeyin ağacıyla tarım faaliyeti yürüten Olive Republic, önümüzdeki yıl elde etmeyi ön gördüğü yaklaşık 10 ton zeytinyağının yüzde 80’ini ihraç etmeyi planlıyor.

Zeytin ağaçlarının henüz 4 yaşında olduğunu ve tam verimlilik dönemine gelmediklerini kayeden Solventum AŞ ve Olive Republic markasının kurucu ortağı Fatma Gözlükaya Angı, “2022 sezonunda 35 ton zeytin hasat ettik. Zeytinleri erken hasat ederek soğuk sıkım yöntemiyle 7’ye 1 oranında verimlilik aldık ve yaklaşık 5 ton zeytinyağı elde ettik. Normal hasat ve sıkım yöntemleriyle verimlilik 1/4 civarında gerçekleşirken, biz sağlık, lezzet ve kaliteyi ön planda tutan bir üretim anlayışını benimsiyoruz. Firmamızda sürekli çalışan sayısı 5 olmakla beraber, hasat zamanı günlük 40 tarım işçisiyle hasadımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bu ay içinde ilk ihracatlarını yapmak üzere bağlantılarını kurduklarını ve hazırlıklarını tamamladıklarını duyuran Angı, önümüzdeki yıl başta hedefledikleri ülkeler olan Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD olmak üzere, İsviçre, Almanya gibi Avrupa ülkelerine de ihracat yapmak için çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Bu yıl sektörün en saygın organizasyonlarından New York International Olive Oil Competition (NYIOOC) tarafından Olive Republic markalı erken hasat-soğuk sıkım ürünlerinin gümüş madalya aldığını açıklayan Angı, “Bu ödül yurt dışı pazarlar için doğru ürünle doğru yolda olduğumuzu göstermiş oldu. Önümüzdeki yıl elde etmeyi ön gördüğümüz yaklaşık 10 ton zeytinyağının yüzde 80’ini ihracata göndermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz