Kurbanlık fiyatları el yakıyor

0
488

Üretici, bu yıl kurbanlık maliyetlerine nakliye ve çadır kiralarını da eklemek zorunda. Bu nedenle 60 bin lira civarından başlayan kurbanlık fiyatlarının, çadırlarda yapılacak satışlarda daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Kurban Bayramı’na bir aydan az bir süre kal­dı. Bayram bu yıl 28 Haziran Çarşamba günü baş­lıyor. Beklentiler, pazartesi ve salının da birleştirilerek tatilin dokuz güne çıkması yönünde. Bayramın yaza gelmesi ve sü­resi, üretici için önemli. Çün­kü dokuz günlük tatil, daha çok kişinin tatile gitmeyi tercih et­mesi, kurbanlık satışlarının düşmesi anlamına geliyor.

Bu yıl et fiyatlarında sürekli bir artış yaşandı. Artan mali­yetler de üreticinin cebine da­ha az para girmesine neden ol­du. Yaklaşan Kurban Bayramı ise bu işe yatırım yapanlar için hayli önemli. Piyasada kurban­lık fiyatlarının 150 bin liralara dayandığı şeklinde spekülas­yonlar yapılsa da fiyatlar orta­lama 60 ila 110 bin TL aralığın­da. Hayvanın özelliklerine göre fiyatlar düşebiliyor veya arta­biliyor. Büyükbaşta hisse fiyat­ları 8 bin ile 11 bin TL arasında. Hisseye düşen miktar 25 ile 38 kg arasında değişiyor. Kesilmiş hazır eve teslim kurbanın kilo fiyatı 320 lira civarında.

DÜNYA’nın sorularını ya­nıtlayan Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç kurbanlık büyükbaş hayvanın 7 hisse olarak düşünüldüğün­de hisse başı 20-25 kg ve fiyatın da 6 bin ila 10 bin lira arasın­da olduğunu söylüyor. Ortala­ma bir hayvanın fiyatının 50- 60 bin lira olduğunu kaydeden Tunç, fiyatların 100 bin lira­nın üzerine çıkması konusun­da ise “Sonuçta dini vecibeni­zi yerine getiriyorsanız hissesi 5-6 bin liralık yeterli. Çok iyi bir şey istiyorsanız 100 bine de alırsınız” diyor. Küçükbaş hay­vanlarda ise fiyat 4 ile 6-7 bin lira aralığında değişiyor.

Kurbanlıkta bir arz sorunu olmadığını belirten Tunç, kur­banlık alırken menşeinin, pa­saportunun, küpesinin kontrol edilmesini öneriyor. Belediye­lerin kontrol yaptığını kayde­den Tunç, hayvan pazarların­da satışa sunulan kurbanlıkla­rın sağlıksız olma olasılığının olmadığını vurguluyor ve “Va­tandaşlarımız kurban kesim yerlerinde ibadetlerini yerine getirebilirler” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz