Ukrayna’dan ithal edilen etlerle ilgili iddialar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, “Ukrayna’dan ithal edilen etlerin tahlil edilmeden ve yola çıkmadan parasının peşin ödendiği” iddialarına ilişkin, “Halkımızın sağlığını tehlikeye atan bu skandalın en kısa sürede aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması lazım” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, “Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından Ukrayna’dan ithal edilen etlerin tahlil edilmeden ve yola çıkmadan parasının peşin ödendiği” iddialarına ilişkin, “Halkımızın sağlığını tehlikeye atan bu skandalın en kısa sürede aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması lazım” ifadelerini kullandı.

CHP Tarım ve Ormancılık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, yaptığı açıklamada, “ESK, Ukrayna’dan ithal edilen ve ülkemize geldikten sonra salmonella hastalığı bulunduğunu öğrendiğimiz etlerin parasını da peşin ödemiş. Hem de, tahlil edilmeden ve yola çıkmadan önce. Et kokarsa tuzlanır; ya tuz kokarsa ne yapılır? Bu söz tam da bu durum için söylenmiş” dedi.

“Etler Türkiye’ye gelmeden paranın ödenmesi tam bir skandaldır”

ESK’nın belli firmalarla yaptığı ithalat sözleşmelerinin baştan aşağı incelenmesi gerektiğini vurgulayan Adem, şunları kaydetti:

“Şubat ayında yapılan sözleşmelerde firmalardan istenilen teminatların düşürüldüğü ve ithal edilecek etlerin parasının daha menşei ülkeden çıkmadan peşin ödendiği ortaya çıkmıştır. Etlerin Türkiye’ye getirilerek laboratuvar analiz sonuçları bile beklenmeden parasının peşin olarak ödenmesi tam bir skandaldır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...