“Türk silolarına talep yüzde 35 artabilir”

0
187

Türkiye’nin ilk yerli çelik silo üreticisi ve sektörde dünyadaki ilk 10 üreticiden biri olan Çukurova Silo (ÇSİ), Rusya’ya uygulanan ambargolar nedeniyle Türk silolarına olan talebin en az yüzde 35 oranında artacağını tahmin ettiğini söyledi.

Tahıl depolama sistemleri konusunda uluslararası standartlarda üretim yapan Türkiye’nin ilk çelik silo üreticisi Çukurova Silo (ÇSİ) Genel Müdürü Mehmet Pars Sezer, üretimleri, yeni yatırımları ve projelerini anlattı.

Montajı devam eden Türkmenistan projesi hakkında bilgi veren ve sektör hakkında değerlendirmelerde bulunan Mehmet Pars Sezer, tüm dünyayı etkisi altına alan salgın döneminde olduğu gibi, iklim krizi ile de tarıma yönelik yatırımlar ve tahıl stokunun öneminin bu dönemde daha iyi anlaşıldığını vurguladı. Pars Sezer, bu yatırımların ülkemizde ve dünyada önümüzdeki yıllarda artarak süreceğini söyledi.

Rusya’nın yıllık ortalama 110 milyon ton seviyesindeki hububat üretiminin; son 1-2 yıl içinde sıcaklık artışı nedeniyle Sibirya’daki buzulların erimesiyle yeni tarım alanları ortaya çıkardığını ve buralarda da tarımsal üretime başlandığını anımsatan Sezer, “Bu durumun sonucunda Rusya’nın 2023 yılı tarım rekoltesinin 150 milyon tona ulaşması bekleniyor. Bu kapasite artışı doğal olarak hububat depolama ihtiyacına olan talebi daha da artıracaktır” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği Rusya’ya uygulanan ambargolar sebebiyle Türk sanayicisinin önünün daha da açılmış olduğunu, sektör özelinde Türk silolarına olan talebin en az yüzde 35 oranında artacağını tahmin ettiğini kaydeden Sezer, Ukrayna’daki savaşın bitmesi ile birlikte bu ülkede de siloların tekrar kurulmasının gerekeceğini bildirdi.

Türkmenistan’da tahıl depolama projesi devam ediyor

Tahıl depolama sistemleri konusunda uluslararası standartlarda üretim yaptıklarını kaydeden Sezer, ÇSİ’nin dünyanın en büyük tahıl depolama projelerinden biri olan 1 milyon ton kapasiteli Türkmenistan projesinin montajının sürdüğünü vurguladı.

İmalatını yaptıkları sistemlerde dünya standartlarında çelikler kullandıklarını, çeliklerin teknolojik makineler ile soğuk şekillendirme prosesleri gerçekleştirilerek imal edildiğini aktaran Sezer, bu sistemlerin uzun süreli ve uygun koşullar altında ürünleri 5 yıla kadar depolayabilme özelliği olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz