Tüketici Hakları Derneği: Bir yılda 40 temel gıda fiyatı yüzde 190 arttı

0
297

Tüketici Hakları Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre son bir yılda 40 temel gıdanın ortalama fiyat artışı yüzde 190 olarak gerçekleşti. Kuru soğan yıllık yüzde 659 fiyat artışı ile en pahalı gıda.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, “Cumhuriyet tarihinde böyle gıda pahalılığı görülmedi. Tüketicilerin büyük çoğunluğu en temel gıdalara erişemiyor, beslenemiyor” dedi ve önlem alınmasını istedi.

Çakar, 40 temel gıdanın son bir yıllık ortalama fiyat artışının yüzde 190 olduğunu belirterek, pahalılık karşısında tüketicilerin büyük çoğunluğunun en temel gıdalara erişemediğini, yeterli ve dengeli beslenemediğini belirtti.

Çakar, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye’de, günümüzde, son yüzyılın en yüksek gıda pahalılığı yaşanmaktadır. 40 temel gıdanın son bir yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 190 olmuştur. Son yüzyıldaki Cumhuriyet tarihi sürecinde temel gıdalarda böyle yüksek oranda yıllık ortalama fiyat artışı ve pahalılığı görülmemiştir.

‘KURU SOĞAN EN PAHALI GIDALARDAN BİRİSİ’

Gıdaların yıllık ortalama fiyat artışında en ilgi çekici olan ise, tencere yemeklerinin olmazsa olmaz en temel girdisi olan kuru soğanın yıllık ortalama fiyat artış oranının yüzde 659 olmasıdır. Bu durumda, tüketiciler kilo ile değil, tane ile soğan almak zorunda kaldılar. Artık, kuru soğan tüketicilerin en pahalı temel gıdalarından birisi oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz