Temassız işlemlere şifre zorunluluğu geldi

0
283

BDDK Başkanı Akben, bankacılık sektörü hizmetlerine erişimin aksamaması için olağanüstü hal ilan edilen illerde yaşayan vatandaşlara yönelik birçok kararı hızlı bir şekilde devreye aldıklarını belirtti. Akben, müşterilerin bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen kartlı ödemelerde yapılacak ilk temassız işlemlerde şifre girilmesini sağladıklarını vurguladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, depremlerin hemen ardından BDDK olarak çalışmalara başladıklarını vurgulayarak, olağanüstü hal ilan edilen illerde yerleşik kişilere yönelik hızlı bir şekilde bir dizi kararlar aldıklarını bildirdi. Akben cebe havale işleminde günlük işlem limitinin 5 bin liraya yükseltildiğini belirterek, müşterilerin bilgileri dışında kart kullanımlarının engellenmesini teminen de kartlı ödemelerde yapılacak ilk temassız işlemlerde şifre girilmesini sağladıklarını vurguladı.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle alınan önlemler hakkında bilgiler verdi. Bu kapsamda 1 Mart 2024’e kadar aldıkları tedbirlere değinen Akben, şunları kaydetti: “Yeni kullandırılacak veya yeniden yapılandırılacak kredi vadelerinin kredi vade sınırlarına tabi tutulmaması, kredi kartı taksit sayılarının iki katına çıkarılması, daha önce limitler ilişkilendirilen ve yüzde 40’a varan kredi kartı asgari ödeme oranının yüzde 20 olarak belirlenmesi önlemlerini devreye aldık. Ayrıca, kredi kartı limitlerinin 2 katına kadar çıkarılmasına imkan sağladık. Kredi kartı borçları için bankaların ödemesiz dönem tanıyabilmelerinin önünü açarken, geliri tespit edilemeyen müşteri için belirlenebilecek kredi kartı limitini 5 bin liraya çıkardık. Ayrıca, bankalar ve banka dışı mali kuruluşlar tarafından müşterilerin kredi ödemelerinin ertelenmesinin kredi vade sınırlamasında dikkate alınmamasını sağladık.”

Ödemeler asgari 6 ay süreyle ötelenebiliyor

Akben, aldıkları tedbirler kapsamında, kredi müşterilerinden alınması gereken kredi derecelendirme notları ile zorunlu ilave belgelerin teminini bankaların ihtiyarine bıraktıklarını bildirdi. Deprem felaketinden etkilenen müşterilere kullandırılan kredilerin gayrimenkul niteliğindeki teminatlarının değerlemesiyle ilgili süreleri de ertelediklerini vurgulayan Akben, “Kredi kullandırımlarına ilişkin bağımsız denetime tabi şirketler tarafından bankalara tevdi edilmesi gereken bilgi ve belgelere ilişkin süreler de uzatıldı. Ayrıca, müşterilerin talebi halinde anapara ve faiz ödemelerinin asgari 6 ay süreyle ötelenmesine ve ötelemenin faiz/kar payı talep edilmeksizin yapılması durumunda müşteri talebinin aranmamasına ilişkin bankalara da talimat verdik” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz