Tarımda tek sorunumuz belediye seçimleri!

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Türkiye Yüzyılı’nda Üretim Zirvesi” kapsamında toplantılar düzenliyor. Bu zirvelerin hepsinin yapılacak olan belediye seçimlerine dönük olduğunu yani bir propaganda olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ancak görünen köy kılavuz istemez…..

****Nasıl bir ülke olduk. Ekonomide, tarımda sorunlar devam ederken, sadece ülkemizin gündemi seçim oldu. Her seçimde olduğu gibi bol bol boş keseden vaatler veriliyor. 

Tarım unutuldu. Tarımdan bahsedilmesi, bazı kesimleri oldukça rahatsız ettiğini görüyoruz. Tarım denildiğinde hemen astronot anlatılıyor.

Topraktan, buğdaydan, tarımdan, gıdadan ve çiftçiden vazgeçemeyiz. Aç kalırız aç.. Aç kalan, yoksul ülkelerin durumu görüyoruz. İç savaş yaşıyorlar.

****Enflasyon devam ediyor.

****Buğday fiyatları düşüyor. Bu konuda bu yıl farklı bir sorunla karşı karşıya kalabiliriz. Buğdayda özellikle zeytinde girdiler yani mazot, işçilik, gübre, zira ilaç fiyatları yükseliyor. Dövize bağlı ithalat yapmak zorundayız. Bu yıl ürün fazla olur, fiyatlar düşük olursa çiftçimiz ne yapacak. Bu konularla hazırlık yapmalıyız.

****Önce enflasyon nedir?

**Enflasyon, saçınız varken beş dolara yaptırdığınız saç tıraşını, saçınız döküldüğünde on dolara yaptırmanızdır. Sam Ewing (Mahfi Eğilmez: Örneklerle Kolay Ekonomi.)

**Enflasyon, hesabı masaya bırakıp çıkamamaktır. Bir başka deyişle, enflasyon, hesabı (tahmin edilemediği için) masaya bırakıp çıkamamaktır. (Alaattin Aktaş)

**Enflasyonla en iyi mücadele, Simitçiler Odası Başkanını Bakanlığa çağırıp zammı geri alıp, seçimden sonra yapmasını istemektir. (Mahfi Eğilmez: Yaşayan Ekonomi – Türkiye)

***Bu ayda enflasyon düşmüyor.

*İstanbul’da Ocak ayında perakende fiyatlar aylık % 6,72, yıllık bazda ise % 76,17 oldu.

2023 Ocak ayına göre 2024 Ocak ayında yaşanan fiyat değişimlerini gösteren bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksinde % 76,17, Toptan Eşya Fiyatları İndeksinde ise % 61,48 olarak gerçekleşmiştir.

*ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Ocak ayında %9,38 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı da %129,11 olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tarım Bakanı Yumaklı’ya ithalat soruları!

Tarım ve Orman Bakanlığının 600 bin besilik sığır ithalatını...

Ümit Akçay: Enflasyon neden düşmüyor?

Ortodoks inanca mensup olanlar, firma kârları rekorlar kırarken enflasyonun...

Meyve sebze ihracatında hedef: Avrupa, Kanada, Çin

Yaş meyve sebze ihracatçıları, Avrupa, Kanada ve Çin pazarlarına...