Tarım Bakanı müjde olarak duyurmuştu: Çiftçi o desteklerden yararlanamıyor

Çiftçiye verilecek gübre ve mazot desteği, seçim yaklaşınca 5 ay önceye çekilmiş; Mart 2023’te ödenecek desteğin bu yıl içinde verileceği açıklanmıştı. Ancak bu kez nakit değil, Ziraat Bankası kartlarına yüklenen destekten çiftçi yararlanamadı. Bankadan ‘müşteri kredi risk notu olumsuz’ yanıtını alan üreticiler “Destekten avans bile vermiyorlar” diyerek isyan etti.

Bu yıl hububat ürünlerinde çiftçinin alacağı mazot ve gübre desteği nakdi para olarak ödenmeyecekti. Ziraat Bankası’nın herhangi bir kartına destek miktarı kadar limit yüklenecek; banka da bu destek miktarını çiftçiye kredi olarak kullandıracaktı.

Ancak çiftçilerden bu kredi şeklinde verilecek desteği kullanamadıklarına yönelik şikayetler geliyor.

Borçlarını ödeyemediği için kara listeye düşen çiftçiler, Ziraat Bankası’nın sistemine girdiklerinde “müşteri kredi risk notu olumsuz” yanıtı ile karşılaştıklarını belirtiyor.

Çiftçi Halil Kaya, “Çiftçilerimiz umutlanarak Ziraat Bankası’na gidiyorlar. Kredi notu düşük olduğundan kapıdan geri dönüyorlar” dedi.

BAKAN 5 AY ÖNE ÇEKİLMESİNİ ‘MÜJDE’ OLARAK DUYURMUŞTU

2022’de Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, 20 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmış, kararda hububat ürünlerinde; buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltikte mazot ve gübre desteğinin 5 ay öne çekildiği duyurulmuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe sunumunda; Ziraat Bankası üzerinden mazot ve gübre kredi başvurularının 31 Ekim’den itibaren başladığı müjdesini vermişti.

Kirişci, “Bundan böyle söz konusu destekler çiftçilerimize nakit olarak verilmeyecek. Ziraat Bankası kartlarına yüklenecek. Başvurular internet ve mobil bankacılık da dâhil olmak üzere bugün itibarıyla başladı” demişti.

Ancak Ziraat Bankası’nın sisteminden mazot ve gübre desteği için başvuran üreticiler, girdikleri sistemde “müşteri kredi risk notu olumsuz” yanıtıyla karşılaştıklarını, bu nedenle desteklerden yararlanamadıklarından şikayetçi.

‘DESTEKTEN AVANS ALACAĞIZ, ONU BİLE VERMİYORLAR’

İzmirli çiftçi Mehmet Kani, “Bu mu hububat desteklemesi? Herkes tarımın bu hale gelmesinden dolayı bankaların kara listesine girdi.

Ne diyordu daha önce ekonomi bakanımız, ‘Kara listeyi, Ziraat Bankası görmeyecek.’ Peki nasıl görmüyorsunuz? Örneği gösterdim, herkes kara listede. Bırak krediyi, onu bunu, bize verecekleri desteklemeyi avans olarak verecekler onu bile alamıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...