Şeref Oğuz: Mucize insanlarımızı hatırlasak yeter

0
314

Mitler, var kalma masallarıdır. Başarıların, kahramanların, gücün, saygının ve onurun sürdürülebilirlik öyküleridir. Hayatımız ve işimizle ilgili enformasyonları değerlendirirken, tüm olup bitenleri ve yargılarımızı, mitlerimizin süzgecinden geçiririz. Mitler, değişim zamanlarının baş aktörleridir.

Değişimi fark edenlerin prangaları, değişime direnenlerin Korona’nın ve yol açtığı krizlerin ezberleri bozduğu değişim çağında etrafımız ekonomik ve çevresel mitlerle dolu… Kriz sürecinde oluşmaya yüz tutan yeni ekonomi sistemi kabul etmede (yönetmede) karşımıza dikilirler, değişimin yönü sapar.

KURUM MİTOLOJİLERİ

Mitler, semboller aracılığıyla hayatımızı yönetir. Bazen bu bir kavram, bir atasözü veya bir dil alışkanlığıdır. Artık alıcısı olmayan ürünleri üretmek ne kadar akılsızlık ise, eski mitler üzerine şirket geleceğini bina etmek te o kadar abesle iştigaldir.

Özellikle büyük ve parlak başarıya sahip kurumların altını oyan, bizzat kendi eskimiş mitleri olmaktadır. Kurum mitolojileri, yeni gerçekliği kavrayacak şekilde değişir. Bu değişime direnen firmalar, mitleriyle birlikte tarih olurlar. Değişenler, yeni mitleri yazar ve yükselen değerleri oluştururlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz