Seçim bitti zam yağdı

Mart ayında hem seçim hem de ramazan nedeniyle ertelenen zamlar yağmur gibi geliyor. Temel gıda ürünlerine bir ayda gelen zam yüzde 20’yi buldu.

Ramazan ayı ve yerel seçimler nedeniyle temel gıda ürünlerinde ertelenen zamlar, seçimlerin geride kalmasıyla birlikte etiketlere hızla yansıtılmaya başlandı. Seçimlerin bitmesiyle başlayan artış şimdiden yüzde 20’yi buldu. Cumhuriyet gazetesi olarak takip ettiğimiz ürünlerden oluşan alışveriş sepeti şubat ayında 2 bin 739 liraya doluyordu. Seçimlerin ve Ramazan ayının etkisiyle mart ayı boyunca genel fiyatlar bu seyrini korudu.

Yerel seçimin bitmesiyle birlikte bugün aynı sepet yüzde 20 zamla 3 bin 308 liraya doluyor. 22 üründen oluşan sepette 20 üründe fiyat artışı var. En büyük fiyat değişimi ise et ve peynirde yaşandı. Şubat ayında 379 liraya satılan bir kilogram kıyma yüzde 39 zamla 519 liraya satılıyor. Şubatta 469 liraya satılan bir kilogram dana eti yüzde 32 zamla 619 liraya çıktı. Bir kilogramlık beyaz peynir ise şubat ayında 330 liraya satılırken bugün yüzde 16 zamla 382 liraya raflarda yerini aldı. 38.90 liraya satılan çamaşır suyu yüzde 18 zamla 45.95 liraya, 225 gram paketli sucuk ise 190 liradan yüzde 21 zamla 230 liraya çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...