Tarımda Emtia Piyasası Buğday Mısır Soya da durum ne

Bu yılın getiri şampiyonu kakao fiyatlarının yılın ikinci çeyreğinde güçlü duruşunu devam ettirmesi beklenirken, yıla kötü başladıktan sonra son 1 ay içinde yüzde 2’lik artış gösteren buğday fiyatlarının bu ivmesini devam ettirebileceği belirtiliyor:

● Buğday: Buğday vadeli işlemleri Nisan ayında kile başına 5.65 doların üzerine çıkarak bir aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükseldi. Bu, dolardaki zayıflamanın yanında son zamanlarda yaşanan arz endişelerinin sonucu. Rusya’da tahıl taşıyan gemilerin limanlarından ayrılmasının engellendiğine dair haberler piyasada tedirginlik yarattı. Fiyatları destekleyen bir başka unsur da 2024 yılı için ABD’deki toplam buğday ekim alanının bir önceki yıla göre yüzde 4 düşüşle 47,5 milyon dönüm olması beklendiğini gösteren USDA raporu oldu. Teknik analizlere göre CBOT’da buğday fiyatları bu çeyrek dönemde 6.0 dolar direnciyle karşılaşıp burayı aşarsa 6.88 dolara kadar çıkabilir.

● Mısır: Chicago mısır vadeli işlemleri, yatırımcıların büyük tüketici Çin’e yapılan sevkiyatların arz-talep dinamikleri üzerindeki etkisini tartmaya devam etmesiyle kile başına 4.3 dolar civarında istikrar kazandı. Ancak zayıf görünüm devam ediyor. Fiyatların 3.96 dolar desteğine kadar inebileceği belirtiliyor.

● Soya fasulyesi: Vadeli işlemler fiyatı, ABD ihracat satışlarına olan talebin azalması nedeniyle kile başına 11.7 dolara gerileyerek bir ayın en düşük seviyesini gördü. Son 1 yıllık fiyat kaybı yüzde 20. Fiyatların 11.28 dolar desteğini test edebileceği belirtiliyor. Buranın kırılması halinde fiyatların 10.17-10.74 aralığına geri dönmesi mümkün. 11.63 doların üzerinde kalınması ise fiyatlarda yükselişi tetikleyebilir.

● Kahve: Arabica kahve vadeli işlemleri, Brezilya’nın kahve yetiştirme bölgelerindeki aşırı yağışların mahsule zarar verebileceği endişesiyle Aralık ortasından bu yana görülmeyen seviyelere ulaşarak pound başına 2 doların üzerine çıktı. Ayrıca Vietnam Kahve Birliği, 2023/2024 dönemi için ülkenin kahve ihracatında yıllık yüzde 20’lik olası bir düşüşün sinyalini verdi. Kontratın 1.92 seviyesinin üzerine çıkması 2 doların üzerine ataklara izin verdi. Ancak ikinci çeyrek için teknik analizler 1.75 doların altına geri çekilebilecek fiyatların 1.61-1.67 aralığına geri çekilmesi yönündeydi.

● Kakao: Vadeli işlemler, 2 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10.051’e ulaştıktan sonra ton başına 9.800 doların altına geriledi. Küresel kakao arzının azalmasına ilişkin endişeler piyasada hakim olmaya devam ediyor. 9.788-9.948 New York’taki fiyatlar için önemli bir direnç alanı. Teknik analizler bu seviyelerin aşılmasının 10.854-11.135 doları mümkün kılabileceğine işaret ediyor. Bu güçlü direncin geçilmesiyle çok daha yüksek 12.132-12.856 dolar hedefi ortaya çıkabilir.

Palm yağı fiyatlarında yükseliş eğilimi sürüyor

Palm yağı fiyatları Malezya Borsası’nda geçen ayın yüzde 8 ve geçen yılın aynı döneminin yüzde 15 üzerinde ton başına 4.400 ringitin üzerinde işlem görüyor. Fiyatlar 2 yılın en yüksek seviyesine yakın ve stokların azaldığına dair beklentilerin güçlendiği ortamda fi yat artışları sürebilir. Teknik analizler fi yatların 4.751-4.859 ringit bandına taşınabileceğini gösteriyor. 4.166 dolardaki direncin aşılması fi yat artışlarını körükledi. 4,751 ringit beklentisi karşılanırsa fi yatların 5.144 ringite doğru yol alması mümkün olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çiftçi Sencer Solakoğlu & Fatih Altaylı – Teke Tek Bilim

https://youtu.be/mshfCXGWxiw?feature=shared  

Ayşe Naz Bulamur: Çiftçi kadınları görünür kılan Toprağına Renk Katanlar

Ön yargılara boyun eğmeyen kadınlar, yollarından dönmemiş. Osmaniye'nin Düziçi...

ÇAYKUR: Çay satmak için acele etmeyin

ÇAYKUR, üreticilerin yoğun çay toplanması sonucunda günlük işleme kapasitesinin...

Veteriner Hekimleri Birliği ‘ötanazi’ düzenlemesinin geri çekilmesini istedi

AKP, ‘uyutma’ uygulaması nedeniyle tepki çeken sokak hayvanlarına ilişkin yasa teklifini...