Şap hastalığında kış tedirginliği: ‘Tekrar yayılabilir’

Çiftçiler, kışın yaklaşmasıyla şap hastalığının tedirginliğini yaşamaya başladı. Uzmanlar, hastalığın tekrar yayılmaması için aşılamanın tek seferle kalmaması gerektiğini belirtiyor.

Emrullah Bayrak

ERZURUM – Yaz mevsiminde Türkiye genelinde görülmeye başlanan yurt dışı kaynaklı SAT-2 serotipi şap hastalığı, hayvancılıkla uğraşan çiftçileri zor durumda bıraktı. Hastalık sebebiyle binlerce hayvan öldü. Şu sıralar ölümcül etkisini yitirmiş olan şap hastalığının, kış mevsiminde hayvanların doğadan ahırlara toplanmasıyla tekrar artacağından endişe ediliyor. Bunun önüne geçebilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı, 1 Eylül itibariyle ülke genelinde şap aşılama kampanyası başlattı. 17 Kasım 2023’te sona erecek olan kampanya ile tüm büyükbaş hayvanların aşılanması bekleniyor.

Erzurum ve Ağrı Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kubilay Aktaş

 

‘DIŞARIDAKİ HAYVANLA TEMAS KESİLMELİ’

Erzurum ve Ağrı Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kubilay Aktaş, şu an aşılamanın sahada yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi. Aşılamanın bir kere yapılıp sonra bırakılamayacağını söyleyen Aktaş, “Aşıda önemli olan antikor oluşturabilmektir. Aşıların ara ara yoğun bir şekilde yapılması gerekir. Şu an şap hastalığı, hem öldürücülük hem de bulaşıcılık açısından daha az etkili. Ama kış döneminde dışarıda otlayan hayvanlar bir araya gelecekleri için şap hastalığının tekrar yayılma riski bulunuyor. Bu riski ortadan kaldırmak için bakanlığın aşı programı yerinde oldu. Umarız belirlenen takvim içerisinde aşılama işlemi biter” dedi.

Aktaş ayrıca çiftçilere kış dönemi için de şu uyarıyı yaptı: “Dışarıdan hayvan alındığında kesinlikle bir süre ayrı bölümde tutulması gerekiyor. Çünkü bu hayvanda şap hastalığı varsa ahırdaki tüm hayvanlara bulaşacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...