Şap hastalığında kış tedirginliği: ‘Tekrar yayılabilir’

Çiftçiler, kışın yaklaşmasıyla şap hastalığının tedirginliğini yaşamaya başladı. Uzmanlar, hastalığın tekrar yayılmaması için aşılamanın tek seferle kalmaması gerektiğini belirtiyor.

Emrullah Bayrak

ERZURUM – Yaz mevsiminde Türkiye genelinde görülmeye başlanan yurt dışı kaynaklı SAT-2 serotipi şap hastalığı, hayvancılıkla uğraşan çiftçileri zor durumda bıraktı. Hastalık sebebiyle binlerce hayvan öldü. Şu sıralar ölümcül etkisini yitirmiş olan şap hastalığının, kış mevsiminde hayvanların doğadan ahırlara toplanmasıyla tekrar artacağından endişe ediliyor. Bunun önüne geçebilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı, 1 Eylül itibariyle ülke genelinde şap aşılama kampanyası başlattı. 17 Kasım 2023’te sona erecek olan kampanya ile tüm büyükbaş hayvanların aşılanması bekleniyor.

Erzurum ve Ağrı Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kubilay Aktaş

 

‘DIŞARIDAKİ HAYVANLA TEMAS KESİLMELİ’

Erzurum ve Ağrı Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kubilay Aktaş, şu an aşılamanın sahada yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi. Aşılamanın bir kere yapılıp sonra bırakılamayacağını söyleyen Aktaş, “Aşıda önemli olan antikor oluşturabilmektir. Aşıların ara ara yoğun bir şekilde yapılması gerekir. Şu an şap hastalığı, hem öldürücülük hem de bulaşıcılık açısından daha az etkili. Ama kış döneminde dışarıda otlayan hayvanlar bir araya gelecekleri için şap hastalığının tekrar yayılma riski bulunuyor. Bu riski ortadan kaldırmak için bakanlığın aşı programı yerinde oldu. Umarız belirlenen takvim içerisinde aşılama işlemi biter” dedi.

Aktaş ayrıca çiftçilere kış dönemi için de şu uyarıyı yaptı: “Dışarıdan hayvan alındığında kesinlikle bir süre ayrı bölümde tutulması gerekiyor. Çünkü bu hayvanda şap hastalığı varsa ahırdaki tüm hayvanlara bulaşacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tarım Bakanlığından belediyelerin tarımsal faaliyetlerine tedbir! CHP’li belediyelerin çalışmaları kısıtlanabilir!

Tarım Bakanlığı, desteklerin görünürlüğünü azalttığı gerekçesiyle belediyelerin tarımsal faaliyetlerine...

AB’den Türkiye’nin iki ürününe daha coğrafi işaret!

Osmaniye Yer Fıstığı ile Bingöl Balı’nın AB Komisyonu kararıyla...

Meteoroloji’den çok sayıda il için uyarı: Gök gürültülü sağanak bekleniyor

Meteoroloji 14 Temmuz hava durumu raporunu yayımladı. 9 il...

Pembe maskeyle işe koyuldular, 250 kovan desteğini aldılar

Van'ın Gevaş ilçesinde kooperatif kuran ve pembe arıcılık kıyafetleriyle...