Sadettin İnan: Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarım Bakanlığını mahkemeye veren TZOB’un etkinliğine neden katıldı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TZOB’un bugün ATO Congresium’da organize ettiği Dünya Çiftçiler Günü etkinliğine katılması dikkat çekti. Çünkü sayın Erdoğan, çiftçinin TZOB Başkanına olan tepkisi ve Bayraktar hakkında kendisine giden şikayetlerden dolayı uzun bir süredir TZOB’un hiçbir etkinliğine katılmıyordu.

Ancak Erdoğan’ın TZOB’un bugünkü programına katılması derin anlamlar içeriyor. Şöyle ki;

Bilindiği üzere Vahit Kirişçi’nin Bakanlığı döneminde ÇKS yönetmeliğinde bir değişiklik yapılarak, çiftçinin ÇKS kaydını e-devlet üzerinden yapabilme imkanı getirilmişti. Bu yönetmelik değişikliği çiftçiyi birçok bürokratik işlemden kurtarırken, ÇKS işlemleri kolaylaştırmıştı.

Ancak ne gariptir, Tarım Bakanlığının çiftçinin lehine yaptığı bu yönetmelik değişikliği, çiftçi örgütü olan TZOB’u aşırı derecede rahatsız etmişti. TZOB, çiftçinin ÇKS işlemlerini kolaylaştıran yönetmelik değişikliğinin iptal edilmesi için Danıştay’a dava açmıştı. Danıştay da TZOB’un başvurusunu reddederek, Tarım Bakanlığının yaptığı yönetmelik değişikliğini yasalara uygun bulmuştu.

Ancak çiftçinin lehine yapılan yönetmelik değişikliğini iptal ettirmekte kararlı olan TZOB, bu sefer Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna temyiz başvurusunda bulunmuştu. Temyiz başvurusunda süreç devam ediyor. Henüz bir karar çıkmış değil.

Garip olan Bakan Yumaklı’nın kendisinin Bakan Yardımcılığı döneminde, Bakanlığın çiftçinin lehine yaptığı bir düzenlemeyi iptal ettirmek için her yola başvuran TZOB Başkanı ile yakınlaşması oldu.

Ibrahim Yumaklı12

YumaklıyemekBakan Yumaklı, 25 Nisan’da 4 Bakan Yardımcısı ile birlikte tam kadro TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ziyaret ederek, yönetim kurulu üyeleri ile bir yemek yemişlerdi.

Bakan Yumaklı’nın tam kadro TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar ziyareti ile ilgili TZOB’un web sayfasından herhangi bir paylaşım yapılmazken, Bakan Yumaklı ve Bayraktar, bu ziyareti kendi sosyal medya hesaplarından paylaşmışlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...