Prof. Dr. Aykut Gül: Genel tarım sayımına doğru

“Tarımda planlamanın ilk şartı” başlıklı köşe yazım 31 Ocak 2023’te Dünya Gazetesi’nde yayınlanmıştı.

O yazımızda Peter Drucker’a atfen “Ölçemezsen yönetemezsin” mottosuyla, etkili bir planlama için işletmeden ülke düzeyine kadar, üretim ve pazarlamanın her detayı için sağlıklı ve güncel verilere, analizlere ve bilgiye ihtiyaç duyulduğunu vurgulamıştık. O günden bugüne, planlı üretim, sözleşmeli üretim ve atıl araziler konusunda yasal düzenlemeler yapıldı, ikincil mevzuatlar çıkartıldı.

Gerek dokuz ay önceki yazımızda gerekse konuya ilişkin son yazılarımızda sürekli olarak etkili bir bilgi yönetim sisteminin oluşturulması gerektiğini vurguladık. Bu sistemin karar destek aşamalarında yapay zekadan en üst düzeyde yararlanılması gerektiği dile getirdik.

Bunun en önemli aşaması genel tarım sayımıdır. Bu konuda önemli bir adım atıldı ve müjdesini Bakanımız İbrahim Yumaklı’dan aldık. Planlı üretim açısından da önemine vurgu yapan Sayın Bakan, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile TÜİK arasında genel tarım sayımı yapılmasına ilişkin protokolün imzalandığını duyurdu.

Yumaklı, “Genel tarım sayımı yaparak planlı üretim ve sözleşmeli üretim gibi tarım politikalarımızın odak noktasını oluşturacak uygulamalarımıza yön vereceğiz. Tarımsal üretimde sürdürülebilirliği, verimliliği, kaliteyi ve kayıtlılığı daha da artırarak Türkiye Yüzyılı’nı üretimin ve üreticinin yüzyılı yapacağız” şeklinde konunun önemine vurgu yaptı.

Sayımda öncelikle, henüz kayıtlarda yer almayan araziler belirlenecek, bunları işleten işletmeler belirlenecek. Bilgi formları, veri girişleri için yazılımlar hazırlanacak ve eğitimler verilecek… Ülkemizde en son tarım sayımı 2001 yılında yapıldı.

TÜİK’in “Tarımsal İşletme Yapı İstatistikleri”nde, tarımsal işletmelerinin yapılarını ortaya koymak için genel tarım sayımları kapsamında yapılan çalışmaların, veri kaynağı, veri derleme yöntemi ve tahmin düzeyi bakımından farklılık gösterdiği ifade ediliyor.

Yine aynı kaynakta, ülkemizde şimdiye kadar yedi defa genel tarım sayımı uygulandığı, köy genel bilgilerinin tam sayım yöntemi ile tarım işletmelerine ait bilgilerin ise örnekleme yöntemi ile derlendiği belirtiliyor. TÜİK’in her 10 yılda bir genel tarım sayımı yapması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...