CHP’li Sarıbal: 2023 yılı tarımsal ithalatta rekor yılı olacak

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, yılın ilk 7 ayındaki ithalatı değerlendirdiği basın açıklamasında, 2023’ün tarımsal ithalatta rekorlar yılı olacağını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, bugün CHP Bursa İl Başkanlığı’nda bugün düzenlediği basın açıklamasıyla yılın ilk 7 aylık dönemine ilişkin iktidarın tarım politikalarını değerlendirdi. Sarıbal, ilk 7 ayda çoğu üründe ithalatın neredeyse 2022 yılının değerlerine ulaştığını söyledi.

“Gereksiz bir şekilde çok fazla ithalat yapıldı. Mısır üreticisi mısırını saklayacak yer bulamıyor” diyen Sarıbal, tarımsal ithalatın rekor kırmasını sebebinin, döviz fiyatlarının sürekli hareketliliği, dünyada gıda fiyatlarının gerilemesi ve bütün ithalat koridorlarının kullanılması olduğunu belirtti.

‘EMEKLİYE, EMEKÇİYE DESTEK YOK, ÖZEL ŞİRKETLERE VAR’

TÜİK verilerine göre Türkiye’nin gıda enflasyonunda Arjantin’den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığını hatırlatan Sarıbal, “Bütün dünyada gıda fiyatları azalırken Türkiye’de artıyor. Çünkü emekliye, emekçiye destek yok ama uluslararası şirketlere var. Tarımsal ithalatta rekor yılı olarak 2023’ü şimdiden söyleyebiliyoruz. Tarımsal 18 kurum işlevsiz hale getirildi. Çiftçinin yanında hiçbir kurum kalmadı” diye konuştu.

Tarım piyasasının iktidar tarafından özel şirketlere bırakıldığını belirten Sarıbal, şöyle konuştu: “Şu anda sistem tamamen şirketlerin kontrolü altında. Ne yazık ki şirketler ve çiftçi baş başa kalmış durumda. Tarıma toplam 59 milyarlık bir destek var. Bu destek çiftçinin mazotunu bile karşılamıyor. Siz bu koşullarda çiftçiyi nasıl ayağa kaldıracaksınız? Sadece ürün değil, tarımsal girdilerin hepsi ithal ediliyor. Bugün yaşadığımız sorunun özü budur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...