Prof. Dr. Aykut Gül: Felaketler örnek uygulamaların önünü açabiliyor

0
373

Son bir haftada güzel gelişmeler oldu tarım sektörünü ilgilendiren…Bugünkü yazımda kısa kısa bunlardan bahsedeceğim.

Belediyelerin tarımsal yatırımları nefes aldırıyor

Önceki yazılarımda kısmen de olsa değindiğim bir konu vardı. Deprem bölgesinde tarım alet ve makinalarının zarar görmesi, enkaz altında kalması ve bundan dolayı bahar aylarında yapılması gereken ekim-dikim ve bakım işlerinde sıkıntılar yaşanabileceği hususlarında örnek bir proje hayata geçirildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliğiyle Tarımsal Alet Ekipman Parkı kuruluyor (http://gaziantep.bel.tr).

Bir anlamda ortak makine parkı gibi kullanılacak olan sistemde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün sahadaki tespitlerine göre bu ekipmanlar kullandırılacak. Böylelikle aslında felaket dışı normal zamanlarda da çok etkili bir sistem olan ortak makine kullanımı hayata geçirilmiş olacak. Her şeyden önce çoğu zaman âtıl kalan alet ve makinalar tam kapasite ile kullanılabilecek.

Üretici açısından ise üretimde devamlılık ve mekanizasyon maliyetlerinin sıfırlanması sağlanmış olacak. Depremde tarımsal üretim açısından ortaya çıkan 24 milyar TL tutarındaki zararın yaklaşık olarak yüzde 80’ini oluşturan sulama sistemleri konusunda da Nurdağı ve İslahiye’de 500 üreticiye destek verilecek. 54 milyon TL tutarındaki alet-makine parkı desteğinin yanı sıra özellikle basınçlı sulama sistemlerine destek olarak da yine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 22 milyon TL bütçe oluşturuldu.

Aslında Büyükşehir Kanunu ile tarımsal alanda da hizmet verebilen belediyelere bir başka başarılı örnek de Konya’dan. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarımsal üretime destek için çeşitli projeler yürüttüklerini, 2023 yılında da desteklemelerin aralıksız devam edeceğini söylüyor. “Bu yıl inşallah 50 milyon liralık sulama ve tarımsal destekte bulunacağız…Bu yıl toplamda 115 bin fidanı çiftçilerimizle buluşturmuş olacağız.

Hem Konya’daki ürün çeşitlerinin artırılması hem de çiftçilerimizin daha çok gelir elde edecekleri, daha az su kullanan bitkilerin yaygınlaştırılmasıyla ilgili bir çaba içerisindeyiz.” diyor Başkan Altay (http://konya.bel.tr). Dünya Su Günü’nde daha az su kullanımı vurgusu önemli diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz