Patates depoda 4 lira markette 20

Üreticilerin maliyetine depoladığı patatesi satamadıklarını kaydeden Fethi Gürer, fiyatları kontrol eden aracıların çiftçileri mağdur ettiğini dile getirdi.

Vatandaşın temel tüketim maddesi olan ve yanlış tarım politikaları ile her sene tartışma konusu olan patateste hem üretici hem de tüketici mağdur oldu. Türkiye’nin patates deposu olarak bilinen Niğde’de üreticinin maliyetine depolama yaptığını ve ürünü satamadığını aktaran CHP Niğde Milletvekili ve Meclis Tarım Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, piyasa yapıcı şirketlerin de küçük çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi. Büyük kentlerde patatesin fiyatı arttığı zaman tüketicinin bu ürüne ulaşamadığını kaydeden Gürer, “Niğde’de patatesin kilosu bu aralar 4 liraya kadar düşmüş durumda. Gidiyorsunuz İstanbul’da markete, pazara 20 liranın aşağısında patates bulamıyorsunuz. Ama üretici bu işten kazanmıyor” diye konuştu.

ÇİFTÇİ ZARARDA

Niğde’nin Çiftlik ilçesine bağlı Bozköy kasabasında patates üreticisi olan Hasan Doğruer ile görüşerek bilgi alan Gürer, Niğde’nin Merkez Hasaköy ve Çiftlik ilçelerindeki köylerde patatesin depolarda kaldığını söyledi. Gürer, sözleşmeli tarım yapan şirketlerin küçük çiftçinin ürününün değer bulmasını engellediğini ifade etti. Patates üreticisi Hasan Doğruer ise patates üretiminin şirketleştirildiğini ve devlet kurumlarının patatesi büyük şirketlerden alması ile sıkıntıya düştüklerini belirtti. Doğruer, “Şu an tam zarardayız. Patates ekimini şirketleştirdiler, devlet şirketlerden aldı ama bizim patateslerimizi almadı. Bizim patatesler de ondan dolayı şu anda tonu 2.000 liraya alıcı bulamıyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...