Mine Ataman: Ziraat Bankası’ndan çiftçiye tam destek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “kaynakların tüketime değil, üretken alanlara yönlendirilmesi gerektiği” açıklamasından sonra, gözler son günlerde “Ziraat Bankası tarım kredilerini/ traktör kredilerini durdurdu” haberlerine çevrildi.

Söz konusu haberler üzerine Ziraat Bankası Tarımsal Bankacılık Grup Başkanı Serpil Günal ile yaptığımız görüşmede ‘2023 yılsonunda 437 milyar TL olan tarımsal kredi bakiyesinin 3 ayda 40 milyar TL artarak 477 milyar TL’ye ulaştığını ve kredi kullanan çiftçi sayısının 1 milyon 242 bin kişi olduğunu’ belirtti.

Serpil Günal, ‘Finansmana erişimin çiftçiler için her zaman çok kıymetli olduğunu’ ifade ederken ‘Ziraat Bankası 1863 yılından bu yana çiftçinin yanında ve yanında olmaya devam edecek’ dedi. 1863 yılında “Memleket Sandıkları” olarak kurulun Ziraat Bankası Türkiye’nin tarımsal hafızası, kuruluşunun 160. Yılını kutluyor. Sadece barış zamanı değil Kurtuluş savaşından bu yana savaş zamanı da Türk tarımının teminatı.

2023’te 80 bin traktör satıldı çoğu Ziraat Bankası kredileriyle. Tarım sektörünün %74’üne sahip olan Ziraat Bankası, hayvansal ve bitkisel üretim kredilerinin yanında traktör, tarımsal mekanizasyon, sulama sistemleri, lisanslı depolar, seralar ve daha birçok modern tarım yatırımlarının finansmanını sağlıyor. Ziraat Bankası çiftçiye, üreticiye kredi sağlarken ne oldu da bu tarz haberler çıkmaya başladı. İklim değişikliği üstü açık fabrikalarda yapılan tarımdaki riskleri artırdığı gibi çeşitli girdi maliyetlerini de yükseltiyor.

Finansmana erişmek artık hem daha pahalı hem de zor. Binlerce şubesi olan Ziraat Bankası’nın şubelerinde yığılma, bekleme gibi sorunların yaşanması gayet doğal. Sıkı para politikaları banka kredilerini de elbette etkiliyor. Paranın bol olduğu yıllar gerilerde kaldı. Sadece tarımsal krediler değil, konut, araba kredisi gibi kredilere de ulaşmak eskisinden zor. Özel bankaların çoğu kredi vermeye gönüllü değil. Frankfurt School Of Finange Management kıdemli tarım uzmanı İbrahim Oğuz’a göre; “Tarımsal kredilere erişimde bir sıkıntı yok.

Bu tür geçiş dönemlerinde bir önceki yıla göre krediye erişimin bir miktar daralması normal. Faiz artışları üreticilere de yansıyacak. Ziraat Bankası’nın sübvansiyonlu kredileri daralmadı. Sübvansiyonsuz ya da yatırım amaçlı kredi faizleri piyasa koşullarına geldi.” 30 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ‘T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Hazine Faiz Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Karar’ ile önemli değişiklikler yapılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çiftçilere kötü haber! Dev zam geliyor

Çiftçilerin tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde kullandığı gübre ve yem...

Toprağın Sesi Programı Lider Haber TV’de..

https://youtu.be/KVWS5PpX3Q4?feature=shared   Yıllardır Toprak TV ekranlarında yayınlanan ve Ziraat Yüksek Mühendisi...

Ayçiçek yağının fiyatı arttı raflara yansıması bekleniyor

Sıcak hava ve Ukrayna’da çekirdek stoklarının 1 milyon tonun...

‘Açıkgöz’ fıstık çeşidiyle bir ay erken ürün almak mümkün

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün Gaziantep'teki bir bahçede bulduğu ağaçtan...