Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda kırmızı et vurgusu

0
315

Merkez Bankası, nisan ayı enflasyon değerlendirmesinde gıda fiyatlarının temelde kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri öncülüğünde tarihsel eğiliminin üzerinde artış kaydettiğini belirtti.

Merkez Bankası (TCMB),nisan ayına ilişkin Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayımladı.

Raporda, gıda fiyatlarının kırmızı et ve işlenmiş et ürünleri öncülüğünde tarihsel eğilimin üzerinde artış kaydetti belirtilirken, son dönem gıda fiyatlarındaki görünümle birlikte lokanta-otel grubunda aylık fiyat artışlarının yüksek seyrini koruduğu bilgisi yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,39 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 43,68’e gerilediğini açıklamasının ardından TCMB’nin Fiyat Gelişmeleri Raporu da yayımlandı.

Rapora göre, nisanda yıllık enflasyon, tüm alt gruplarda düşüş kaydetti. Söz konusu düşüşe en belirgin katkı 2,91 puanla gıda ve alkolsüz içeceklerden geldi.

Aylık enflasyonun seyrinde bir önceki ayda olduğu gibi gıda ve hizmet grupları öne çıkarken, enerji fiyatları belirgin bir oranda geriledi. Gıda fiyatları, temelde kırmızı ve beyaz et ile işlenmiş et ürünlerinin öncülüğünde tarihsel nisan ayı eğiliminin üzerinde artış kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz