Vahap Munyar: Şarap iyi gidiyor, Güney’de yeni bağ, Torbalı’da bungalovlar yapıyoruz

0
573

ARKAS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, 2004 yılında kurucu 32 ortağı arasında bulunduğu İdol Şarapçılık’ın çoğunluk hisselerini almak üzere 2009’da harekete geçti.

Lucien Arkas, İdol Şarapçılık’taki ortaklarına sordu:

– Benim şu anda yüzde 5-10 hissem var. Hisselerinizi bana satar mısınız?

Ortakların hemen hepsinden olumlu yanıt aldı:

– Hisselerimizi size satmaya hazırız.

Lucien Arkas, İdol Şarapçılık’taki ortaklarının hisselerini satmakta çok istekli olmalarına başlangıçta şaşırdı. Hisseleri satın alıp, şirketi yönetmek üzere kolları sıvayınca durumu anladı:

– Meğer İdol Şarapçılık o günlerde zorda imiş…

Lucien Arkas, İdol Şarapçılık’ın çoğunluk hisselerini almasından kısa süre sonra Türkiye’de alkollü içkilerle ilgili tanıtım yasağı çemberi iyice daraltıldı. Buna rağmen ilk yaptığı iş İzmir Torbalı’daki 1200 dönümlük bağı elden geçirmek oldu. Bağ çubuklarına neredeyse tek tek dokunuldu.

İdol Şarapçılık adını değiştirme yolunu seçti:

■ Lucien Arkas Bağları… Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas’ın Fransa’nın İzmir Fahri Konsolosluğu görevini devralması sonrasında Kurumsal İlişkiler Direktörü Berna Kumaş Sipahi’nin organize ettiği buluşmada Arkas Ailesiyle sohbet ettik. Buluşmada Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Diane Arkas Göçmez ve Arkas Lojistik İcra Kurulu Başkanı Onur Göçmez de yer aldı. Lucien Arkas’a sordum:

– Şarap işiniz nasıl gidiyor?

Yanıta şöyle girdi:

– İyi gidiyor, yetiştiremiyoruz… Sürdürdü:

– İdol’ü aldık, bugün Lucien Arkas Bağları adıyla üretimimiz devam ediyor.

Bernard Arkas, araya girdi:

– Türkiye’de şarap üretimi gelişiyor, üretici sayısı ve kalite yükseliyor.

Lucien Arkas sürdürdü:

– Pandemi, evlerde şarap tüketimini coşturdu.

Yıllık üretim kapasitelerini sordum, anlattı:

– 1.3 milyon şişe şarap üretiyoruz. Kendi bağlarımızın üzümünden üretim yapıyoruz.

Torbalı’daki bağların ovada olduğuna dikkat çekti:

– Denizli Güney’de bağ oluşturuyoruz. Önce 500 dönüm yer aldık. Ona 300 dönüm daha ekledik. 1000 dönüme çıkmayı planlıyoruz.

Bernard Arkas – Diane Arkas Göçmez – Lucien Arkas

 

Lucien Arkas Bağları’ndaki yeni yatırımını da paylaştı:

– Torbalı’da 20 tane bungalov yapıyoruz. Bağ oteli işletmesine de gireceğiz. İnşaatımız devam ediyor. Bungalov işini gelinim Funda Arkas yapıyor. Kendisi mimar. Bungalovların, yani otel bölümünün işletmesini de gelinim yapacak. Bernard Arkas, sirke üretimini de denediklerini bildirdi:

– Chardonnay ve Cabernet Sauvignon üzümlerinden sirke denedik. Alman Kühne ile görüştük. Üzümleri verdik, ilk numuneyi aldık. İtalya’yı örnek gösterdi:

– İtalya’da şaraphanelerde sirke üretimi de yapılır. Biz de hem restoranlara vermeyi düşünüyoruz, hem de Kristal Yağ ile birlikte ihracata yeni ürün eklemeyi planlıyoruz. Lucien Arkas’a şarap ihracatını sordum, şu yanıtı verdi:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz