Kuru Tarım Projesi Yine Eskişehir’den Doğuyor

0
574

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in elleriyle toprağa serptiği Anadolu’nun en eski tohumlarından olan karakılçık buğdayı ve sazlık çavdarı tohumları çimlenerek kuru tarım umudunu yeniden yeşertti.

Uyguladığı başarılı projelerle çiftçilere can suyu olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak ata mirası, Anadolu’nun en eski tohumlarından olan karakılçık buğdayı ve sazlık çavdarını Seyitgazi’de toprakla buluşturmuştu.

Seyitgazi Belediyesi’ne ait tarlalara yapılan ekimlerle tohumda dışa bağımlılığa karşı bir adım daha atılırken, ilk tohumları toprağa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in serptiği topraklarda kuru tarım umudu yeşermeye başladı.

Anadolu’nun en eski tohumlarından 80 dönümlük karakılçık buğdayı ve 20 dönümlük sazlık çavdar tohumu ekili tarlalar baharın gelmesiyle çimlendi.

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ile Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı yetkililerinin incelediği tarlalarda çimlenmenin sorunsuz olarak devam ettiği belirlendi. Takibi yapılan tarlalarda bahar döneminde yapılacak çalışmalar sonrası hasat döneminde ilk mahsul elde edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz