Depremzede çiftçi isyanda: Enkazı mı ipotek göstereceğiz?

0
302

Türkiye tarımının yüzde 16’sını kapsayan bölgede üretici fahiş fiyatlı gübre, yetersiz yem gibi sorunlarla boğuşuyor. Banka ve internet kısıntıları nedeniyle finansman sorunu da büyüyor.

Depremin vurduğu 11 il Türkiye tarımının yüzde 15.1’ine sahiplik yaparken, hayatta kalan çiftçiler tarım ekipmanlarının enkaz altında kalması ve fahiş fiyatlı gübre, mazot, ilaç nedeniyle tarlasının başına bile gidemeyecek. Birçok çiftçi yaz ekimi bile yapamayacak.

Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay ve Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, köylerde barınma ve çadır sıkıntısının devam ettiğine işaret ederek bölgede yaşanan son durumu anlattı. İki başkan da bu yıl tarımda büyük kayıp yaşanacağına dikkat çekti.

 (Muzaffer Okay)

Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, ilk iki hafta gübrenin bulunamadığını şimdi ise kısmen de olsa bulunabildiğini belirterek şu bilgileri verdi:

  • Ancak bulduğumuz gübrenin fiyatları maalesef çok yüksek. Herkes gübreyi nakit almak durumunda kalıyor. Çünkü bankalar yok, internet yok. Mazot ve gübre desteği nakit ve erken yatırıldı ama bu ihtiyacı karşılamıyor. En büyük beklentimiz ürün desteklerinin deprem bölgesi için erken ödenmesi.
  • Şu an Toprak Mahsulleri Ofisi silolarında, lisanslı depolarda sorunlar var. Çırçır fabrikalarında, zeytinyağı depolamalarında sorun var. Mesela haziran ayı başında buğday hasadı yapılacak. Buğdayı nereye vereceğiz, fiyatı ne olacak bilmiyoruz.
  • Enkaz altında kalan çoğu traktörün kaskosu yok. Eğer krediyle alınmışsa ödemeleri var. Bu zararlar nasıl telafi edilecek? Krediyi Ziraat Bankası’nda ipotek karşılığı kullanıyorlar. Şimdi enkazı mı ipotek gösterecek, banka bunu kabul edecek mi? Bunlar hep önümüzde duran belirsizlikler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz