Kuraklık Türkiye’yi kuşattı

0
821

Yağışlar son 22 yılın en düşük seviyesinde. Barajlardaki doluluk oranlarına bakılırsa İstanbul’da 100, Ankara’da 28, İzmir’de 25 ve Mersin’de 18 günlük su kaldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Barajlar gereksiz su kullanımı ve yanlış tarım politikaları yüzünden kuruyor” diyor

Gazete Oksijen Esen Dolma’nın haberine göre
Dünya Su Stresi Haritası’na (WRI) göre Türkiye 2040 yılında kuraklık riski sıralamasında 2’nci en yüksek risk barındıran ülkeler kategorisinde. Kullanılabilir su miktarı son 2 yılda yüzde 10 azaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) aylık raporuna göre, Türkiye genelinde 2023 yılı ocak ayı yağışları mevsim normalinin ve geçen yıl ocak ayı yağışlarının altında gerçekleşerek 33.2 mm oldu. 1991-2020 yılları arasında ocak ayı yağışlarının normali 69.8 mm, 2022 yılı ocak ayı yağışı da 87.3 mm olmuştu. Böylece ocak ayı yağışı Türkiye genelinde son 22 yılın en düşük seviyesine indi.

Son bir yılda yağışdurumumuz.

Tüm bölgelerde yağışlar mevsim normallerinin altında gerçekleşirken, en fazla azalma yüzde 74 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşti. Ocak ayında İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri son 22, Karadeniz Bölgesi ise son 52 yılın en düşük yağışını aldı. Yağış azalma oranı Kars, Ardahan, Erzurum çevreleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi ve güneyi, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa çevrelerinde yüzde 80’in üzerine çıktı.

15 ilde ‘olağanüstü kuraklık’ tehlikesi

MGM tarafından yayımlanan kuraklık haritasına göre 15 il ‘olağanüstü kuraklık’ tehlikesi ile karşı karşıya. Bunlar Mersin, Bayburt, Erzincan, Yalova, İstanbul, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Ankara, Karaman, Kocaeli, Osmaniye, Ağrı ve Muş.

https://gazeteoksijen.com/turkiye/kuraklik-turkiyeyi-kusatti-172488

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz