Kuraklık endişesi büyüyor: İklim değişti, Avrupa kurudu

0
513

İngiltere’den Türkiye’ye Avrupa kıtasında geniş bir alanda kış yağışsız geçti. Mart ayında İstanbul, Avrupa’nın en kalabalık kenti olarak, yüzde 89 olan baraj doluluk oranının halihazırda yüzde 35 seviyesine düştüğünü gösterdi. Ülkeler su kullanımını kısıtlayıcı tedbirler almaya hazırlanırken tarımsal üretimin etkilenmesi kaçınılmaz.

Avrupa, geçen yazın 500 yılın en kötü kuraklığını yaşamış ve şimdi kışlar da yağışsız geçiyor. Fransa, 1959‘dan beri en kurak kışını yaşadı ve 32 gün boyunca tek damla yağmur düşmedi. İngiltere, yağışlı havasıyla ünlü olsa da, ocak ayının ikinci yarısından beri olumsuz hava koşulları devam ediyor. Son 30 yılın en kurak şubat ayını geride bıraktık. İtalya, peş peşe ikinci yılın kurak geçmesi nedeniyle tarım faaliyetlerinin ciddi şekilde zarar görmesi bekleniyor. Almanya’da uzmanlar, bundan sonra yağış gelse bile tarım faaliyetleri için yeterli olmayacağını, üretimde düşüş beklediklerini kaydetti. Türkiye’de de durum farklı değil. Ülkenin büyük bölümü ya kurak ya da aşırı kurak sınıfında. 16 milyonluk İstanbul, Avrupa’nın en kalabalık kenti olarak durumun korkutucu olduğunu gösteriyor.

Kuraklık getiren yüksek basınçlı hava sistemi etkisi altındaki Venedik’in ünlü kanalları kurudu.
Kuraklık getiren yüksek basınçlı hava sistemi etkisi altındaki Venedik’in ünlü kanalları kurudu.

YAZ ÖNLEMLERİ ŞİMDİDEN DEVREDE

Yaz ortasından itibaren çok sayıda ülkede uygulanan bir dizi yasak, bu kez senenin daha ilk aylarında gündemde. Çim sulamaktan araba yıkamaya kadar her şey yasaklanmış durumda. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, bakanlara bir eylem planı hazırlamaları ödevi verdi. Ülkenin en verimli tarım arazilerinin bulunduğu Po Nehri havzasında çiftçiler, zorunlu olarak daha az su isteyen ürünlere yönelmeye hazırlanıyor. Dağları, kayak yapılamayacak kadar karsız kalan Fransa’da da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, acil bir su planı hazırlanması talimatını verdi. Ülkede son iki yaz da kurak geçmişti.

Avrupa Kuraklık Gözlemevi, Şubat 2023. Sarı: Az yağış, Turuncu: Kurak, Kırmızı: Aşırı kurak
Avrupa Kuraklık Gözlemevi, Şubat 2023. Sarı: Az yağış, Turuncu: Kurak, Kırmızı: Aşırı kurak

İspanya’nın Katalonya bölgesinde de su kullanımı kısıtlanmış durumda. Kuraklığın, tarımsal üretimi vurmasının yanı sıra, enerji maliyetlerini de artırmasından endişe ediliyor. Kurak ve aşırı sıcak geçen 2021 yaz sonunda, rüzgâr ve hidroelektrik santrallerin de üretimin düştüğü ve maliyetleri yukarı çektiği görülmüştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz