Konya Şeker, 500 bin ton şeker üretimi planlıyor

Konya Şeker, 2022-2023 kampanya döneminde yaklaşık 3 milyon 400 bin ton şeker pancarını işleyerek 500 bin ton şeker, 700 bin ton pancar küspesi ve 130 bin ton melas üretimi planlanıyor.

Çumra ve Konya’daki iki şeker fabrikasıyla Türkiye’deki şeker üretiminin 5’te 1’ini gerçekleştiren Konya Şeker’in 2022-2023 pancar alım kampanyası, Çumra Şeker’de düzenlenen kampanya açılış töreniyle başladı.

Konya Şeker, 8 bölgede 36 kantar ve 66 boşaltma makinesi ile 7 gün 24 saat pancar alımı yapacak. 2022-2023 kampanya döneminde alımı gerçekleştirilecek olan pancarın tamamına yakınının fire-polar analizi üreticilerin pancar teslimi sırasında gelişmiş ekipmanlarla yapılacak.

Konya Şeker, bu kampanya döneminde yaklaşık 3 milyon 400 bin ton şeker pancarı işleyecek. İşlenen pancardan, 500 bin ton şeker, 700 bin ton pancar küspesi, 130 bin ton melas üretimi planlanıyor.

Konya Şeker ile Çumra Şeker’in günlük pancar işleme kapasitesi 28 bin ton, bu yıl kampanya süresi ise 140 gün olarak planlandı.

“Pancar alım fiyatının 26 Eylül’de açıklanmasını bekliyoruz”

Yeni kampanya dönemine ilişkin açıklama yapan Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Çumra Şeker’in pancar kapasitesi olarak Türkiye’nin en büyük fabrikası olduğuna dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Cengiz Çakır: Ülkemizde tarım ilacı kullanımı

Sözü yetkilisine bırakalım. “Türkiye Avrupa'nın en büyük ve dünyanın...

Gonca Elibol: Dünyanın “güvenliği” doğa, tarım ve ormancılıktan geçiyor

Dünya son yıllarda iklim krizinin yol açtığı gıda krizi,...

İdil Çimrin: Üşengeçlere tarifler

Herkese merhaba, İdilika'nın Mutfağı'nda bugün, üşengeçler için yapımı son...