Kayseri’de pazarda zam şampiyonu yerli domates oldu

Kayseri’de kurulan semt pazarlarında domates, fiyatını bir haftada 12,5 liradan 17,5 liraya çıkartarak en fazla fiyatı artan ürün oldu.

Gıda enflasyonu artıkça satın aldığımız ürünün fiyat değişimlerini daha çok mercek altına alır olduk. Pazarda, markette ürünlerin fiyat hareketlerini daha sık takip etmeye başladık.

Kayseri’de semt pazarlarında da fiyatların değişimi açısından esnafın bilgisine başvuruldu.

Domatesin kilosu 12,5 liradan 17,5 liraya çıktı

Buna göre, çeşitli sebze, meyve ürünlerinin satıldığı pazarlara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Geçen hafta 12,5 liradan satılan yerli domates, bu hafta pazarda fiyatını 17,5 liraya çıkartarak, en çok artış yapan ürün oldu.

“Yerli domates bitiyor”

Pazar fiyatları hakkında bilgiler veren pazarcı İbrahim Yılmaz, “Fiyatlar mevsimine göre normal. Yerli domates bitiyor. Bittiği için de kilosu 17,5 liraya çıktı. Salatalığın kilosu 15 liraya çıktı. Yerli domates geçen hafta 12,5 lira idi. Ondan daha önceki hafta 10 lira idi. Genel olarak 15 liradan aşağı ürün yok. Yani kabağımız ve patlıcanımız 10 lira. Biberlerimiz 15 lira, domates 17,5 lira. Fiyatlar değişiyor. Meyvelerde fiyatlarımız benzer. Mandalina ve elmamız 10 lira, üzümümüzü 15 liraya satıyoruz. Nar da yeni yeni tezgahlara geldi kilosu 10 lira.

“Fiyatlar mevsimine göre normal”

Yani meyvelerin fiyatları mevsimine göre normal, çok fazla değil. Bu fiyatlar günümüze göre normal diyoruz. Yoksa baktığınızda aşırı derecede yüksek bu fiyatlar. Artışın birinci nedeni yakıttır. Antalya’dan buraya ürün getirecek kişi önceden 5 bin liraya getiriyordu. Şimdi 30 bin lira istiyor. Bunun da illaki ürünün üzerine koyulması gerekiyor. Maliyetler arttı.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çanakkale, İzmir, Manisa ve Uşak’ta orman yangını… 575 hektarlık alan zarar gördü!

Çanakkale Eceabat'ta dün akşam saatlerinde tarım arazisinde ve ormanlık...

Abbas Güçlü Ormanlarımız nasıl yok oluyor?

Hemen her yıl büyük orman yangınları yaşanıyor ve kahroluyoruz....

Gazi Kutlu: Tarımsal üretim planlanmasında stratejik ürünler belli oldu

Ekimde başlayacak sezonla 2024'ün ülkemizin tarımsal üretim planlamasına geçiş...

Kurak arazileri yeşertecek yeni formül: Sulamasız Tarım

https://youtu.be/gdTCyVahCYg?feature=shared Herhangi bir su kaynağı, elektrik, sondaj ya da basınçlı...