İtalya’da yapay et yasaklandı!

İtalya devleti, yapay olarak üretilen et ürünlerinin (kültür eti) üretiminin ve pazarlanmasını yasaklanmasını öngören bir yasasını yürürlüğe koydu. Bitkisel bazlı, et ikamesi ürünlerin etiketlemesine de kısıtlamalar getiren bu adım ile İtalya’nın geleneksel yemek kültürünün korunması amaçlanıyor.

Kültür etinin üretimini ve tanıtımını yasaklayan yasa tasarısı İtalya’nın alt meclisi olan Temsilciler Meclisi tarafından kabul edildi. Bu yasağı ihlal edenler 60 bin Avroya kadar para cezasına çarptırılabilecek. Tasarı ayrıca üreticilerin bitki bazlı et alternatiflerini nasıl adlandırabileceklerine dair kısıtlamalar içeriyor ve ‘salam’ ya da ‘biftek’ gibi et bazlı isimler kullanmalarını engelliyor.

Söz konusu ürünlere yönelik adımın sebebi ne?

İtalya Tarım Bakanı Francesco Lollobrigada, konuya ilişkin açıklamasında “Bin yıldır bize eşlik eden gıda, toprak ve insan emeği arasındaki ilişkiyi sürdürmek için gıdalarımızı, gıda sistemimizi koruyoruz. İtalya’nın ifade ettiği ve tüm gezegen için gıda güvenliğinin ifadesi olan kaliteyi garanti ediyoruz. İşlenmiş et bu ilkeyi garanti etmez. İşçilerimizi, tarımsal girişimcilerimizi ve iyi beslenme hakkına sahip vatandaşlarımızı korumalıyız. İtalya’nın gezegende geleneksel gıda sistemimizi ortadan kaldıran bu tür üretimi yasaklayan ilk ülke olmasından gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yasak özünde hem çiftçiler ve diğer İtalyan işçilerin geçim kaynaklarını hem de İtalya’nın mutfak geleneklerini korumayı amaçlıyor.

Karşı çıkanlar ne diyor?

Ancak yeni yasağı herkes desteklemiyor. Yeni kararı eleştirenler, büyüyen bir endüstriye katılmanın ekonomik fırsatını engellemenin yanı sıra kültür etinin sera gazı emisyonlarını azaltma potansiyelinin de kaçırıldığını öne sürüyor.

Bitki temelli beslenmeyi teşvik eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Good Food Institute Europe’un Halkla İlişkiler Danışmanı Francesca Gallelli, bu yasağın İtalya’yı dünyanın geri kalanına ayak uyduramaz hale getireceğini düşünüyor.

FoodNavigator‘a konuşan Gallelli, “Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, kültür etine yatırım yapmanın gıda güvenliği ve halk sağlığı açısından faydalarını giderek daha fazla kabul ediyor. İtalyan hükümetinin ülkeyi bu büyüyen sektörün sunduğu ekonomik fırsatlardan izole etme kararına rağmen bu sektör ilerlemeye devam edecek” diye konuştu.

Yasa İtalya’nın kültür eti sektörünü tamamen ortadan kaldıracak. İtalyan kültür eti sektörü diğer bazı Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha küçük. Ancak bu yasa yerel girişimlerin ülkede kültür eti satmasını yasadışı hale getirecek. Bu yaptırım, diğer AB ülkelerinde faaliyet gösterenleri etkilemeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

119,1 milyon liralık tarımsal destek ödemesi hesaplara aktarıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından sebze ve meyvenin fiyatı cep yakıyor

Şehriban Kıraç İstanbul halinin 19 Temmuz tarihli listelerine göre son...

Gazi Kutlu: Dünyada tüketilen kirazın dörtte birini üreten Türkiye’de biz neden kirazı daha pahalıya alıyoruz?

Dünyanın en büyük kiraz üreticisi Türkiye her yıl üretimini...

Çay üreticisi isyanda: Böyle ıstırap görmedik

  Artvin Hopa'da çay üreticileri çay fiyatlarına tepki gösterdi. "Böyle...