Her şişmanın yıllardır beklediği araştırma: Patates yiyerek de kilo vermek mümkün!

ABD’de yürütülen yeni bir çalışma, patates yemenin insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini gösterdi. Şarkul Avsat’ın The Telegraph gazetesinden aktardığı habere göre, çalışma ekibi patatesin önemli besinlerle dolu olduğunu ve sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini belirtti.

Patates daha önce kilo alımı ve tip 2 diyabet riskinin artmasıyla bağlantılı olarak görüldü ve insülin direnci olan kişilere patatesten kaçınmaları söylendi. Ancak yeni bulgular bunun doğru olmayabileceğini gösteriyor. Yaşları 18 ile 60 arasında değişen, aşırı kilolu, obez veya insülin direnci olan 36 kişi üzerinde yapılan araştırmada, bunların yarısına ağırlıklı olarak etli veya balıklı patates, diğer yarısına ise çeşitli yiyeceklerle beslenmeleri söylendi.

Amerikalı araştırmacılar, patatesin katılımcıların az miktarda yiyerek kendilerini tok hissetmelerine yardımcı olduğunu ve böylece çok daha yüksek kalori içeren diğer yiyeceklerin tüketimini azalttığını ve bunun da kilo vermeye yardımcı olduğunu buldu. Baton Rouge’daki Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi’nden çalışmanın eş araştırmacısı Profesör Candida Rebello şunları söyledi: “İnsanlar, tok hissetmek için kalori içeriğine bakılmaksızın aynı ağırlıktaki yiyecekleri yeme eğilimindedir. Patates gibi daha ağır ve kalorisi düşük yiyecekler yiyerek, tükettiğiniz kalori miktarını kolayca azaltabilirsiniz.

Çalışmamızın en önemli yönü, öğünlerin porsiyon boyutunu azaltmamış olmamız, ancak patatesleri dahil ederek kalori içeriğini düşürmemizdir.” Rebello, ağırlıklı olarak patates yiyen katılımcıların kendilerini daha tok hissettiklerini ve çoğu durumda yemeklerini bile bitirmediklerini belirterek, “Aslında, çok az çabayla kilo verebilirsiniz” dedi.

Kaynak: turkish.aawsat.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...