Veganlar için en iyi bitki bazlı protein kaynakları!

Vegan beslenme son yıllarda artış göstermekte. Buna bağlı olarak bazı beslenme kaygılarında da artış var.

Son birkaç yılda, dünya yeme alışkanlıklarında muazzam bir değişikliğe tanık olurken, bazı insanlar da bitki temelli bir yaşam tarzına uyum sağlamayı seçiyor. Dünyadaki birçok kişi için veganlık artık bir yaşam biçimi. Vegan beslenme insanların et, deniz ürünleri veya süt ürünleri de dahil olmak üzere hayvansal ürünler yemekten kaçındıkları diyet uygulamalarından biri olarak biliniyor. Veganlığın insanlar ve doğal çevre için faydalı olduğu kanıtlanmış durumda.

Bununla birlikte, bitki bazlı diyetlerin belirli önemli gıda gruplarına kısıtlamalar getirdiğini ve tüketim için yeterli protein kaynağı bulmayı zorlaştırdığını düşündükleri için veganların karşılaştığı bir endişe var: Yeterli protein, çinko ve B vitaminini yeteri kadar alıp alamadıkları!

İşte bitki bazlı protein kaynakları!

Badem

Protein içeriği yüksek olan bademin çeşitli sağlık yararları sağladığı biliniyor. Bilimsel araştırmalar, bademdeki yüksek protein içeriğinin, tok tutma özelliğinden dolayı sizi tok tutmak için harika olduğunu ve egzersiz sonrası kaslarınızın onarımına yardımcı olmak için önemli olduğunu gösteriyor. İştah kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabileceği ve kalori alımının azalmasına yol açabileceği için bir avuç badem olması öneriliyor.

Soya peyniri

Tofu, hem veganlar hem de vejetaryenler için iyi bir seçenek. Paneer / süzme peynirden vazgeçmek yeni veganlar için zordur, bu nedenle tofu uygun bir ikame olabilir. Kesilmiş soya sütünden yapılır ve iyi bir protein kaynağı olarak bilinir.. Ek olarak, esansiyel amino asitlerin yanı sıra fosfor, demir, kalsiyum ve manganez de içerir. Bu, kalıcı veya geçici olarak bitki bazlı proteine ​​​​geçmek isteyenler için iyi bir başlangıç.

Mercimek

Mercimek yüksek düzeyde protein ve lif içerir. Bu özelliğiyle vegan beslenmeyi benimseyen bireylerin diyetlerinde mutlaka bulunmalı. Hem farklı şekillerde diyetlerde yer bulması hem de besleyici özelliğiyle kesinlikle bu listede kendine yer bulmuş durumda.

Kaynak: www.gidahatti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Banu Şen: Tropikal tarım cenneti: Alanya

Türkiye’de avokado yetiştiriciliği 1970’li yılların başında başlıyor. O dönemde...

Didem Eryar Ünlü: Dünyayı kirletenler yılda 209 milyar iklim tazminatı ödemeli!

Mevcut eylem planlarıyla dünya 2.7 derecelik bir ısınmaya doğru...

Meteoroloji’den 25 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iki il için ‘turuncu’, 23 il için...

İYİ Parti’li Kahveci: Buğday ve arpa alım fiyatlarını ilan ediyoruz!

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı...