En sık yapılan beslenme hataları

Aydın, “Bazı beslenme alışkanlıklarımız tükettiğimiz gıdaların besin değerinin azalmasına, fazla kilo alımına hatta kas kaybına yol açabilir’’ dedi ve sık yapılan yanlışlara dikkat çekti.

Tükettiğimiz gıdaların sağlığımıza faydalı olması için doğal olmaları kadar doğru tüketilmeleri de çok önemli. Aksi takdirde vitamin ve mineral kaybından kilo alımına kadar birçok sorunla karşı karşıya kalabileceğimizi belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, yanlış beslenme alışkanlıklarının bazılarını şöyle sıraladı…

Yemekten hemen sonra meyve yemek

Bu toplumumuzda sık görülen yanlış bir alışkanlıktır. Meyveyi kahvaltıda veya çok geç saatlere kalmayacak şekilde gün içindeki ara öğünlerimizde tüketmek daha doğru olacaktır. Çünkü geç saatlerde fiziksel aktivite düzeyimiz düşer ve bu saatlerde tüketilen meyve yağlanmaya yol açarak kilo artışına neden olur.

Demir içeren gıdaların yanında çay-kahve içmek

Çay ve kahve içerdikleri tanen maddesi dolayısıyla demir emilimini azaltmaktadır. Bu nedenle demir yönünden zengin bir yemekle çay kahve tüketilmemelidir. Çay ya da kahve tüketilmek isteniyorsa yemekle arasında 2 saat olmalıdır. Tüketeceğimiz çayı açık içmekte ve C vitamini yönünden zengin limonla tüketmekte fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...