En sık yapılan beslenme hataları

Aydın, “Bazı beslenme alışkanlıklarımız tükettiğimiz gıdaların besin değerinin azalmasına, fazla kilo alımına hatta kas kaybına yol açabilir’’ dedi ve sık yapılan yanlışlara dikkat çekti.

Tükettiğimiz gıdaların sağlığımıza faydalı olması için doğal olmaları kadar doğru tüketilmeleri de çok önemli. Aksi takdirde vitamin ve mineral kaybından kilo alımına kadar birçok sorunla karşı karşıya kalabileceğimizi belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, yanlış beslenme alışkanlıklarının bazılarını şöyle sıraladı…

Yemekten hemen sonra meyve yemek

Bu toplumumuzda sık görülen yanlış bir alışkanlıktır. Meyveyi kahvaltıda veya çok geç saatlere kalmayacak şekilde gün içindeki ara öğünlerimizde tüketmek daha doğru olacaktır. Çünkü geç saatlerde fiziksel aktivite düzeyimiz düşer ve bu saatlerde tüketilen meyve yağlanmaya yol açarak kilo artışına neden olur.

Demir içeren gıdaların yanında çay-kahve içmek

Çay ve kahve içerdikleri tanen maddesi dolayısıyla demir emilimini azaltmaktadır. Bu nedenle demir yönünden zengin bir yemekle çay kahve tüketilmemelidir. Çay ya da kahve tüketilmek isteniyorsa yemekle arasında 2 saat olmalıdır. Tüketeceğimiz çayı açık içmekte ve C vitamini yönünden zengin limonla tüketmekte fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mehmet Yalçın: Boğazkere’nin peşinde, Diyarbakır’da…

Geçen hafta sonu Boğazkere üzümünün anavatanı Diyarbakır’da, yöresel şarap...

Neşem Çelik: Köfteli Bezelye Yemeği

Merhabalar sevgili dostlar, Türk Mutfağının tencere yemekleri içinde yaz/kış...

Murat Ağırel: Akbelen, İliç, Kaz Dağları böyle yok edildi

Sayıştay raporlarına göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı...

1 milyar TL’lik destek bugün hesaplara yatacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...