Hatay’daki kamulaştırmayla zeytinlikler inşaatlara kurban edilecek

Deprem kenti Hatay’da depremzedeler, kamulaştırma kararları karşısında mağduriyet yaşıyor. Birçok bölgede hastane, TOKİ inşaatları sebebiyle alınan kamulaştırma karaları, vatandaşın tepkisine neden oluyor. Benzer bir durum da Antakya’ya bağlı Dikmece Mahallesi’ndeki zeytinlik ve tarım arazilerinde yaşanıyor.

TOKİ konutları yapılmak üzere, Antakya’ya bağlı Dikmece Mahallesi’nde, içinde çok sayıda zeytin ağacı da olan tarım arazileri için kamulaştırma kararı aldı.

İçinde onlarca ev, toplamda bir milyonun üzerinde zeytin ağacı ve buğday ekili arazilerin olduğu bölgenin kamulaştırılması, bölge sakinlerinin tepkisi çekti. Mahalle sakinlerinin ifadesine göre karar henüz resmi olarak duyurulmasa da ihaleler gerçekleştirildi.

image small

Etaplar halinde yükselecek olan TOKİ’leri inşa edecek olan firmalar çalışmalarına başladı. Civarda hazine arazileri olmasına rağmen tapulu arazilerinin ellerinden alınacak olmasına tepkili olan mahalleli, yürüyüş yaptı. Sloganlar atan mahalleli, basın açıklamasıyla karardan vazgeçilmesini istedi.

image small

“BURANIN HUZURUNUN BOZULMASINI İSTEMİYORUZ”

Mahalleli adına konuşan Ulaş Doğan, “Hep ayakta kalacağız. Biz kamulaştırmaya izin vermeyeceğiz. Geçmiş yıllarda buradan bir dal dahi kesmemize izin verilemeyen yerlerde binlerce zeytin kesilecek. Siz milyon tane ağaç keseceksiniz, o zaman yasak olmayacak mı? Biz buranın huzurunun bozulmasını istemiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...

İdil Çimrin: Mutfak kültürünün mihenk taşı: Helva

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün, mutfak kültürümüzün mihenk taşlarından biri olan,...