Fikri Türkel: Dünyanın en büyük gıda fuarı Türkiye’de kurulabilir mi?

Gıda fuarları, dünyadaki en dinamik pazar yerleridir. Fuar deyince, eskiden Almanya akla gelirdi. Şimdi fuarcılık ekseni Ortadoğu ve Pasifik’e doğru kayıyor. Ve bu eksen kaymasında, Türkiye kendine yeni bir rol biçmelidir.

Özbekistan’dan döndüm ve ayağımın tozuyla Antalya’da her yıl yapılan Anfaş FoodProduct fuarına katıldım. Bu fuarı pek çok sefer ziyaret etmişliğim oldu ama pandemiden bu yana ilk defa katılıyorum.

Dünyanın en büyük gıda fuarı Türkiye’de kurulabilir mi?

Dünyanın en etkili gıda fuarı Antalya’da yapılabilir

Gıda fuarları, dünyadaki en dinamik pazar yerleridir. Fuar deyince, eskiden Almanya akla gelirdi. Şimdi fuarcılık ekseni Ortadoğu ve Pasifik’e doğru kayıyor. Ve bu eksen kaymasında, Türkiye kendine yeni bir rol biçmelidir. Gıda alanında, Almanya’nın Köln şehrinde yapılan Anuga, hala dünyanın en etkin gıda fuarı olarak kabul ediliyor. Ancak ileride bu durum değişebilir.

Mesela, Almanya’daki HeimTextil Fuarı, dünyanın en büyük ev tekstil fuarıydı; HeimTextil, Türkiye’deki HomeTex fuarı ile işbirliği yapınca, dünyanın en geniş ev tekstili fuarı haline geldi. Aynı şekilde, Anfaş da Anuga ile işbirliğine gitti. İleride, dünyanın en etkili gıda fuarı, Antalya’da yapılabilir.Gerçekten de dört yıl önceye göre, çok daha dinamik bir FoodProduct ile karşılaştım. Fuar izlenimlerime gelmeden önce, dünyadaki diğer önemli gıda fuarlarından bahsedeyim.

Gıda sektörü, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir. Bu nedenle gıda fuarları, üreticilerin, tedarikçilerin ve alıcıların bir araya gelerek ağ kurmak, yeni ürünler keşfetmek ve trendleri takip etmek için önemli bir platformdur.

Dünyanın önde gelen gıda fuarları

Anuga (Köln, Almanya): Her iki yılda bir düzenlenen Anuga, dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarıdır. Fuar, 100’den fazla ülkeden 7.000’den fazla katılımcıyı ve 170.000’den fazla ziyaretçiyi bir araya getirir.

Gulfood (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri): Her yıl düzenlenen Gulfood, Orta Doğu ve Afrika’nın en büyük gıda ve içecek fuarıdır. Fuar, 120’den fazla ülkeden 5.000’den fazla katılımcıyı ve 95.000’den fazla ziyaretçiyi buluşturur.

SIAL Paris (Fransa): Her iki yılda bir düzenlenen SIAL Paris, Avrupa’nın en büyük gıda fuarıdır. Fuar, 100’den fazla ülkeden 7.000’den fazla katılımcıyı ve 310.000’den fazla ziyaretçi ile önemli bir etkinlik merkezidir.

IFE (Londra, Birleşik Krallık): Her üç yılda bir düzenlenen IFE, Birleşik Krallık’ın en büyük gıda ve içecek fuarıdır. Fuar, 100’den fazla ülkeden 1.300’den fazla katılımcı ve 25.000’den fazla ziyaretçi ile hala çok önemli bir fuar niteliğindedir.

FoodExpo (Moskova, Rusya): Her yıl düzenlenen FoodExpo, Rusya’nın en büyük gıda ve içecek fuarıdır. Fuar, savaş ve ambargolara rağmen hala 60’dan fazla ülkeden 1.500’den fazla katılımcıyı ve 30.000’den fazla ziyaretçiyi bir araya getiriyor.

Tabii ki, İstanbul’da yapılan WorldFood, Food-Tech, Food Ingredients gibi fuarları da unutmamak gerekiyor. Ancak, WorldFood ve Food-Tech aynı anda yapılıyor ve ben buna bir anlam veremiyorum. Bu iki fuar mutlaka birleştirilmelidir.

Dünyanın en büyük gıda fuarı Türkiye’de kurulabilir mi?

Hangi gıda fuarı, hangi özelliği ile tercih ediliyor?

Anuga: Geniş ürün yelpazesi, uluslararası katılımı ve yenilikçi ürünlere odaklanmasıyla hala en popüler gıda fuarı niteliğindedir.

Gulfood: Bölgesel pazara erişimi, Helal ürünlere odaklanması ve canlı pişirme gösterileriyle öne çıkmaktadır.

SIAL Paris: Gurme ürünlere odaklanması, trendlere ve yeniliklere ilgisi ve Michelin yıldızlı şeflerin katılımıyla bir gastronomi şöleni haline gelmektedir.

IFE: Birleşik Krallık pazarına erişimi, özel perakendecilere odaklanması ve sürdürülebilirliğe ilgisiyle kendini yeniden konumlandırmıştır.

FoodExpo: Rusya pazarına erişimi, Doğu Avrupa ve Orta Asya’ya odaklanması ve geniş ürün yelpazesiyle dikkat çekmektedir.

Bu açıdan bakıldığında, Anfaş FoodProduct fuarı hakkındaki detaylara da bakmak gerekiyor.

Antalya Food Product, Türkiye’nin en büyük ve en önemli gıda fuarlarından biridir. Fuar, her yıl Antalya’da ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. 2024 yılında 30. kez düzenlenen fuar, 6-9 Şubat tarihleri arasında devam edecek.

Fuarın 300’den fazla katılımcı, 50 bini aşkın ziyaretçi, 1,5 milyar dolarlık da iş hacmine erişmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük gıda fuarı Türkiye’de kurulabilir mi?

Tedarikçiler için buluşma noktası!

Antalya şehir olarak, sadece bir turizm destinasyonu değil, ayrıca örtü altı tarımda, dünyanın en önemli tedarik noktalarından biridir. Bu özelliği ile Antalya Food Product, Avrupa’da ve küresel gıda sektöründe önemli bir yere sahiptir. Fuar, Türkiye’nin gıda ihracatını artırmada önemli rol oynamaktadır. Özellikle, FoodProduct Horeca sektörü için vazgeçilmez bir tedarikçi buluşması zemini sağlıyor.

Anfaş, bu yılki fuarı, Anadolu Aşçılar Federasyonu işbirliği ile organize etti. Kurumsal yerlerin gıda tedarikinde ve kişisel gıda tercihlerinde şeflerin çok önemli bir yeri var. Gıda standartlarının yükseltilmesinde mutfak şeflerinin yönlendirmesi ve tercihleri yol işaretleri niteliğindedir.

Bu yıl FoodProduct fuarında, dört beş yıl önceye göre, daha genç yönetici ve kurucuların olduğu, dünyaya açık, daha yenilikçi ürünlerle çok daha dinamik bir katılımcı grubu gördüm.

Gıda, Türkiye’nin geleceğinde daha etkin bir rol oynayacaktır. Bu iddianın ortaya konduğu ilk yerlerden biri de bu fuarlardır.

www.gidahatti.com/makale/19125788/fikri-turkel/dunyanin-en-buyuk-gida-fuari-turkiyede-kurulabilir-mi

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mazot ve Gübre Destek Ödemesi Bugün Çiftçilerimizin Hesabına Yatacak

Değerli Üreticiler 2023 yılına ait mazot ve gübre destekleri bugün...

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...